Nezapomeňte pejska pravidelně odčervovat, chráníte tím i sebe

Mazlíčci 11. srpna 2019 | 16:15 — Veronika Prášilová
Mnozí lidé si život bez psa ani neumí představit. Avšak, aby jejich soužití probíhalo v maximální pohodě, je třeba, aby byl pes zdravý. To lze zajistit jednak pravidelným očkováním, a také neméně důležitým odčervováním, na které však mnoho lidí zapomíná.
Další 3 fotografie v galerii
Při odčervování je třeba brát v potaz mnoho faktorů / Depositphotos

Tato prevence přitom chrání nejen čtyřnohé mazlíčky, ale také lidi, kteří se mohou parazity od psů nakazit.

Po čem sáhnout

Existuje několik variant, jak pejsky odčervovat. V lékárně či u veterináře můžete zakoupit tablety, spot-ony, případně pasty. Specializované prodejny ještě navíc nabízejí například přípravky s česnekem, které rovněž parazity ze střev vypuzují. U každého z těchto výrobků je však důležitá jejich pravidelnost a opakované podávání několikrát za rok.

Nepodceňte odčervení štěňat

Nejpřísnější odčervovací schéma platí u štěňat, u kterých je prováděno po dvou týdnech, a to až do tří měsíců věku. Poté se odčervení opakuje ještě čtyřikrát do věku jednoho roku. Je důležité první rok života mazlíčka v oblasti odčervování nepodcenit, jelikož se díky tomu zachytí všechna vývojová stádia škrkavky.

Alespoň dvakrát ročně

U dospělých psů je pak vhodné odčervovat dvakrát až čtyřikrát za rok, ideálně po předchozím vyšetření trusu. Realita je však taková, že zodpovědný chovatel svého mazlíčka odčervuje preventivně v rozmezí tří až šesti měsíců, pouze v případě, že ve stolici zaznamená přítomnost parazitů, opakuje odčervení několikrát po čtrnácti dnech.

Záleží na tom, kde pes žije

Při plánování odčervovacího schématu je nutné vzít v potaz, zda pejsek žije doma, venku, či například v blízkosti dětí. Pokud chováme jediného pejska, kterého máme při venčení pod dohledem a nepřijde do bližšího kontaktu s dětmi, pak bohatě stačí odčervení dvakrát ročně. Avšak pokud máme například pracovního psa, který se běžně dostane do kontaktu s hlodavci, určitě je na místě podat mu odčervovací preparát minimálně čtyřikrát ročně. Stejné podmínky bychom měli dodržovat také u pejsků, kteří sice žijí trvale v bytě, ale jsou v úzkém kontaktu s malými dětmi.

Nezapomeňte preparáty střídat

Ať už se rozhodnete k odčervení využívat pasty, tablety nebo spot-ony, měli byste dbát jednak na přesné dávkování podle váhy psa, a také na doporučení výrobců jednotlivých preparátů. Základem je, že pasty jsou vhodnější spíše pro štěňata a u dospělých jedinců již nejsou dostatečné. Tablety zase působí jednorázově a nezaručují, že druhý den po požití pejsek nezíská parazita. Tablety totiž působí jako likvidátor aktuálně přítomných střevních parazitů, a nikoliv jako prevence jejich získání, proto se musí jejich podávání pravidelně opakovat.

Nejpraktičtější jsou v tomto ohledu zřejmě spot-ony, které působí nejen na vnitřní, ale i vnější parazity, a to po dobu obvykle jednoho měsíce. Ať se v této chvíli rozhodnete pro jakýkoliv způsob odčervení, měli byste jej po určité době změnit a pravidelně je mezi sebou střídat. Nezapomeňte také dodržovat základní hygienu při styku se zvířaty.

Pozor na předávkování

Při volbě preparátu na odčervení, a to zejména v případě spot-onů, mějte na mysli také jejich vzájemnou interakci s antiparazitními přípravky, které pejskům aplikujete jako prevenci proti klíšťatům a blechám. Je třeba brát v potaz, že u pejska může dojít k předávkování, proto v případě, že si nejste podáváním jisti, vše konzultujte s veterinářem. Základní informace však můžete již nyní nalézt v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Největší živý organismus na Zemi pomalu umírá. Vědci bojují o jeho záchranu

Světelné řetězy dodají interiéru příjemnou atmosféru....

Vřesy jsou typicky podzimní rostlina. Jejich pěstování v...

Jak vyzrát na vedro v podkroví

Důvody, proč vaše kočka odmítá používat kočičí toaletu...

Kontinentální postel se od běžné neliší jen výškou. Je...

Interiéry v přírodním duchu jsou v módě. Dozdobte je...

Zavřít reklamu