Akvárium ocení nejen alergici. Stane se ozdobou každého interiéru

Mazlíčci 21. srpna 2019 | 15:48 — Veronika Prášilová
Ne nadarmo se říká, že rybičky jsou lepší než televize. Tento názor vám potvrdí snad každý chovatel, který má akvárium plné rozmanitých druhů rybek mezi zajímavými rostlinami a dekoracemi. Pokud i vy toužíte po příjemném doplňku domácnosti, který zároveň bude mít pozitivní vliv na vaši mysl a duševní zdraví, pak rozhodně neváhejte a navštivte prodejnu s akvaristickými potřebami.
Dalších 6 fotografií v galerii
Rybičky jsou pro malé alergiky skvělou alternativou / Shutterstock

Výhodou navíc je, že v tomto případě nemusíte řešit, zda je u vás doma někdo alergik.

Malé neznamená snadné

Bude to znít paradoxně, ale čím menší je akvárium, tím je starost o něj složitější. Takový malý ekosystém je velmi křehký a žádá si mnohem pečlivější kontrolu stavu kvality vody, aby v něm rostliny, rybičky a další živočichové prospívali v plné síle. Pokud půjde o vaše první akvárium a s rybičkami nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme si pořídit nádrž o objemu minimálně 54 litrů, což odpovídá rozměru 60 x 30 x 30 cm.

Zapojte svou fantazii

Úplní začátečníci jistě ocení možnost pořídit si sadu, jež obsahuje téměř vše potřebné k založení akvária, tedy osvětlení, topítko a filtr. Ten budete potřebovat z jiného praktického důvodu, a tím je dodávání kyslíku obyvatelům akvária, zejména v letním období. Více na toto téma jsme psali zde.

Další položky již záleží na individuálních preferencích, proto se přikupují zvlášť. Jde zejména o barvu štěrku, který přidržuje rostliny u dna nádrže, pozadí (tapeta), které může evokovat například podmořský svět, různé dekorace v podobě kamenů, kmenů a jiných skrýší, aby se rybičky měly kde schovat.

Pokud jste se rozhodli pro koupi akvária, pořiďte si vše potřebné, včetně rostlin, ale rybičky zatím ne. Akvárium je totiž potřeba připravit, naplnit vodou a nechat nejlépe několik dnů „ustálit“ (minimálně opravdu alespoň jeden den). Rozhodně nemůžete rybičky dát do vody, kterou jste do akvária právě napustili z kohoutku.

Nejdříve najděte vhodné místo

Umístění akvária si dobře rozmyslete, jakmile jej naplníte, bude se jen stěží přemisťovat. Dejte jej na klidné místo, aby nebylo u topení a v blízkosti okna. Pokud máte psa nebo kočku (tu obzvláště), zajistěte, aby se k akváriu neměli jak dostat. Jednak proto, aby rybičky nestresovali, jednak aby akvárium neshodili. Pod akvárium je vhodné dát měkkou podložku, například centimetrový polystyren nebo kus karimatky. Velmi populární variantou jsou speciální skříňky, jež poskytují úložný prostor pro vše potřebné k péči o akvárium.

Obsah přizpůsobte obyvatelům

Každá sada obsahuje návod, jak postupovat při zakládání akvária. Rozhodně se řiďte všemi doporučeními, přece jen půjde o živý biotop a jistě chcete, aby se všemu živému ve vaší nové „televizi“ dobře dařilo. Dekorace a rostliny umisťujte tak, aby rybičkám poskytovaly dostatek míst k úkrytu, ale zároveň, abyste je mohli pohodlně pozorovat. To znamená, že vysoké rostliny se umisťují dozadu a po bocích akvária, středně vzrostlé uprostřed a nízké vpředu.

Kombinujte správně druhy

Rybiček a dalších tvorečků by v akváriu nemělo být ani málo, ani moc. Na každou velikost akvária jsou doporučené počty, se kterými vám poradí v každé specializované prodejně. A podobné je to se samotnými rybičkami, šneky, žabkami a dalšími živočichy, protože jsou druhy, které se spolu nesnesou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V Egyptě náhodou objevili dávno ztracené město. Vědci nález významem přirovnávají k Pompejím

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Bílý jogurt má mnoho využití. Nechte se překvapit jeho...

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná...

Zavřít reklamu