Povinné čipování psů – přehledně vše, co potřebujete vědět

Mazlíčci 16. září 2019 | 19:18 — Šárka Vondráčková
Od 1. ledna 2020 zavádí novela veterinárního zákona povinnost nechat svého psa označit čipem. Pokud jej mít nebude, hrozí majiteli vysoká pokuta.
Další 2 fotografie v galerii
Ve většině evropských stárů je povinné čipovaní psů již zavedeno / Depositphotos

U psů s průkazem původu a cestujících do zahraničí je čipování povinné již nyní. Novela veterinárního zákona však nařizuje od roku 2020 plošné čipování všech psů. Podle poslanců má tento krok pomoci zamezit byznysu s nelegálními množírnami a usnadnit veterinární správě rychleji zjistit původ zvířete. Novela však může významně pomoci i majitelům psů ochránit je od stresu spojeného s odchytem a obcím ulevit od zbytečných obecních výdajů spojených se zaběhnutím zvířat.

Výhody čipování

 • Zaběhnutý pes se rychle vrátí k majiteli.
 • Při odcizení psa se snáze prokáže jeho vlastnictví.
 • Lepší průkaznost identity psa.
 • Snadnější monitoring chovu psů.
 • Lepší dohledatelnost majitele v případě nutnosti postihu za týrání zvířat.
 • Umožnění kontroly psů při prodeji.
 • Usnadnění situace kontrolních orgánů při potírání množíren.
 • Snadnější vycestování se psem do zahraničí.

Nevýhody plošného čipování

 • Nutná registrace čipu 
 • Náklady s ním spojené

Tetování čip nahradí jen výjimečně

Tetování se provádí výhradně na žádost chovatele pouze štěňatům do šesti týdnů věku, které posléze slouží k vystavení průkazu původu. Pokud je váš pes tetovaný, není nutné jej i čipovat, je-li označen tetovacím číslem provedeným před 3. červencem 2011. Jedná se tedy o psy starší 8,5 roku. Tetování však musí být čitelné a souhlasit s údaji, uvedenými v průkazu původu. To znamená, že nečitelné tetování nebo jakékoli jiné (např. z útulků, u psů bez PP apod.) než od řádných chovatelů se neuznává.

Jak čipování probíhá

Čip je natolik malý a jeho aplikace tak šetrná, že psa nijak zdravotně neohrožuje. Proto se tohoto kroku majitelé domácích mazlíčků a chovných zvířat nemusejí nikterak obávat. Čip se aplikuje na levou stranu krku speciálním jednorázovým aplikátorem dodávaným ke každému čipu. Aplikátor je v podstatě silnější dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží.

Čip bez registrace je bezcennou investicí

Čipování je zákrok jednorázový a na celý život psa, doporučuje se spíše než o cenu zajímat o to, kde bude pes zaregistrovaný, jak pečlivě byla vyplněna tzv. registrační karta a zda bylo čtečkou zkontrolováno, zda byl čip opravdu aplikován. Jestliže je váš pes čipovaný a vy jste jej dosud nezaregistrovali v žádném z registrů čipovaných psů, jako byste peníze vyhodili z okna. Také evidence je placená služba, která se pohybuje v rozmezí 190 - 450 Kč. Registrační poplatek je jednorázový a žádný další se za zařazený údaj neplatí.

Registry k evidenci zvířat

 • Národní registr majitelů zvířat.
 • Centrální evidence zvířat.

Cena mikročipů je různá

Cenové rozpětí se u pořízení mikročipů pohybuje mezi 150 až 450 korunami. Dražší mikročipy obsahují antimigrační čepičku, ta zabrání putování čipu v těle psa. Čip aplikuje do těla zvířete vždy veterinární lékař. Částky za aplikaci čipu a jeho zápis do očkovacího průkazu si stanovují veterinární lékaři individuálně. Obvykle se pohybují v rozpětí 300 až 500 Kč. O dalších nákladech spojených s chovem psů, jsme psali zde.

Kdy čipovat štěňata

Štěňata dostanou čip s prvním očkováním proti vzteklině, tedy mezi třetím až šestým měsícem. Podle dosud platných předpisů je povoleno tetování psů nejdříve ve stáří 6 týdnů a čipování od 4 týdnů věku. Celý vrh je vždy čipován, nebo tetován zároveň a po sobě následujícími čísly. Tyto lhůty se ale mohou ještě zpřísnit. Poslanci plánují řešit u novely veterinárního zákona návrh, aby štěně dostalo čip už do tří měsíců, nejpozději před přechodem k novému majiteli. A tím i eliminovat nekalé praktiky překupníků. 

Jaký hrozí postih majitelům neočipovaných psů?

Očkování proti vzteklině, které je u nás ze zákona povinné, bude od 1. 1. 2020 platné pouze tehdy, bude-li pes před provedením vakcinace označen identifikačním čipem. Orgánem, který bude pověřen kontrolami povinného čipování psů, bude Státní veterinární správa. Jestliže chovatel neprokáže, že má jeho pes platné očkování a mikročip, může mu být stanovena pokuta ve výši 20 až 100 tisíc korun, podle druhu a rozsahu provinění. Ovšem až dvě třetiny provedených kontrol bývají provedeny na základě obdrženého podnětu. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách nejbarevnějších míst v okolí

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Zavřít reklamu