Nárazem do skel ročně v Česku zahynou statisíce ptáků. Pomožte je chránit, je to jednoduché

Mazlíčci 03. listopadu 2019 | 14:40 — Šárka Vondráčková
Nárazem do skleněných ploch ročně v Česku zahynou statisíce ptáků. Po ničení přirozeného životního prostředí tak jde o druhou nejčastější příčinu úmrtí ptáků způsobenou člověkem.
Další 2 fotografie v galerii
Mezi oběťmi nárazů do skleněných ploch jsou jak běžné, tak i ohrožené druhy ptactva / Depositphotos

Odhaduje se, že kvůli špatným nebo žádným opatřením zahyne při nárazech do skel jen v Evropě 100 milionů ptáků ročně. Nejčastěji ptáci narážejí do skleněných ploch na rodinných domcích či administrativních budovách, nezabezpečených průhledných protihlukových stěn, nebo do zastávek.

Neviditelná past

Letící pták v prosklené ploše nevidí překážku. Jakmile je osazena čirým materiálem, považuje plochu za prostor vhodný k průletu. Také pokud se na budově nachází zrcadlové sklo, které odráží okolní prostředí, ptáci se do této fiktivní krajiny budou snažit letět.

Nejvíce nebezpečná jsou pro ptáky na domech okna rohová, nebo nachází-li se na dvou stěnách za sebou. Účinné opatření může být, pokud zatáhnete závěsy a rolety nebo spustíte žaluzie.

Silueta dravce nestačí

Ani osamělá silueta samolepky dravce nebo sovy jako ochrana před nárazem nestačí. Ptáci totiž brzy dokáží rozpoznat, že jim žádné nebezpečí nehrozí. Navíc pokud je taková nálepka jediná, příliš malá, nebo umístěná pouze v rohu skleněné plochy, nemůže dostatečně upozornit na hrozící nebezpečí.

Ptákům pomůže zaregistrovat skleněnou výplň jen dostatečné množství samolepek, a to jakéhokoliv tvaru. Ideální provedení je rovnoměrné pokrytí oken vzory s odstupem jen 5 až 10 cm.

Vyrobte si vlastní vizuální překážku

Další možností je vytvoření vlastní vizuální překážky, kterou umístíte na vnější stranu oken. K takovému postupu vám stačí nepotřebná CD, šišky, provázky, laminované obrázky nebo sezonní dekorace.

UV samolepky pták vidí jinak

Pokud potřebujete umístit ochranu proti nárazu ptáků tam, kde by klasická samolepka rušila, jsou ideálním řešením průhledné samolepky s UV efektem. Ptáci je vidí jako svítivě modré objekty. Pro lidi však zůstávají téměř neviditelné. Také tyto samolepky by měly být lepeny z vnější strany skla a optimální vzdálenost mezi nimi je asi 20 cm. Dále čtěte: Je čas vyvěsit ptačí budku. Víte, že je pro vaši zahradu velmi prospěšná?

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Peugeot představil v Las Vegas šokující koncepční auto. Podívejte se, kam bude směřovat design sériových modelů

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu