Růžovka je výtečná houba. Naučte se ji bezpečně rozeznat od jedovaté muchomůrky tygrované

Ostatní 25. července 2020 | 08:15 — Helena Malá
Muchomůrka růžovka je moc oblíbená houba, které se pro její chuť, která lehce připomíná maso, říká lidově masák. Vynikající je osmažená na másle a kmíně i v zeleninové polévce. Má to ale jeden háček. Musíte se naučit růžovku bezpečně poznat, ať si v košíku omylem nepřinesete prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou.
Další 3 fotografie v galerii
Někdy je na první pohled těžké odlišit od sebe růžovku od muchomůrky tygrované (na snímku), která je jedovatá / Depositphotos

Když víte, na co se zaměřit, není zas tak těžké muchomůrku růžovku od tygrované rozeznat. Chce to jen umět poznat jejich charakteristické rysy. Hodně lidí to podceňuje a i z toho důvodu patří záměna těchto dvou muchomůrek k nejčastějším příčinám otravy houbami.

Barva hodně napoví

Jak už je patrné z názvu, růžovka bývá obvykle růžová. Starší kousky ale mohou mít i šedivou či nahnědlou barvu. A v tu chvíli si je můžete snadno splést právě s muchomůrkou tygrovanou. Nejsnáze od sebe obě houby rozeznáte škrábnutím. Masák má pod škrábnutím červenou barvu, muchomůrka tygrovaná nikoliv.

Kalich smrti

Pokud si přesto nejste jisti, podívejte se, zda váš úlovek nemá takzvaný kalich smrti. Muchomůrka tygrovaná vyrůstá z pochvy (kalichu smrti), u růžovky najdete na konci třeně bradavičnatou širokou hlízu popisovanou i jako bambulku.

Prstenec

Muchomůrky lze od sebe odlišit i pohledem na prstenec. U růžovky je třeň bílý až narůžovělý a v jeho horní části je velký, měkký a zplihle visící, bílý či narůžovělý prstenec, který má na horní straně patrné zřetelné rýhy připomínající například okraj desetikoruny. Muchomůrka tygrovaná má prstenec na svém třeni hladký.

Na co si dát velký pozor

Vždy je třeba určit každou houbu zvlášť. Když narazíte na jednu růžovku, pravděpodobně jich kolem bude víc. To ale v žádném případě neznamená, že jde vždy o růžovky. Můžete totiž klidně narazit na skupinu růžovek, mezi kterými je i muchomůrka tygrovaná. Ta totiž velmi ráda roste v blízkosti masáků.

Otravu poznáte velmi rychle

Že jste se otrávili muchomůrkou tygrovanou, poznáte brzy po jejím požití. Houba obsahuje výrazné množství kyseliny ibotenové, muscimolu a muskazonu. Varem se tyto jedovaté látky nezničí. Otrava se projeví zhruba půl až tři hodiny po pozření nevolností, zvracením, bolestí hlavy, bušením srdce a rozšířenými zorničkami. U člověka se rychle střídají stavy únavy a euforie, má halucinace. Otrava připomíná alkoholové opojení. Okamžitě přivolejte pomoc, otrava muchomůrkou tygrovanou může být totiž v krajním případě i smrtelná. Kterým třem smrtelně jedovatým houbám se v lese vyhnout širokým obloukem, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Planeta Země díky koronaviru po letech utichla. Od průmyslové revoluce se tak stalo poprvé

Blíží se čas pro jarní výsadbu česneku. Nemůžete sice...

Pořiďte dětem originální zvířátko. Péče o potemníka je...

Než si vyberete přímotop, zvažte výhody i nevýhody...

Pozor na klíšťata. Už brzy začnou znovu útočit, stačí...

Vyrobit dítěti zábavnou a navíc poučnou hračku je snadné....

Každý dům by měl být vybaven svítilnou. Na co se zaměřit...

Zavřít reklamu