Vyrobte si originální truhlík, ve kterém se budou vaše květiny nádherně vyjímat

Ostatní 25. srpna 2020 | 15:15 — Monika Moorová
Skuteční zahradní nadšenci neznají překážky. Pěstovat bylinky či květiny dokáží i na malém prostoru. Všechno má přece řešení a zahradničit se dá i s minimálními náklady. Chce to jenom pár dobrých nápadů a šikovné ruce.
Dalších 8 fotografií v galerii
Stačí malý nápad a velká radost je na světě / Depositphotos

Co si třeba vyrobit dřevěný kaskádovitý květináč z palet. Staré palety jsou v posledních letech vyhledávaným materiálem na výrobu zahradních dekorací. Proč si z nich tedy nevyrobit originální kousek.

Ze všeho nejdříve paletu alespoň povrchově umyjte od hrubé nečistoty. Použijte k tomu hadici s vodou, smetáček nebo ji jednoduše přejeďte mokrým hadrem. Paletu prohlédněte, zda z ní netrčí nějaký hřebík, o který byste se mohli poranit, a případně ho odstraňte.

Jak vyrobit paletový květináč?

Starou paletu rozebereme a získaný materiál nařežeme třeba následovně:

  • 4 nohy - 5cm x 10 cm x 101 cm
  • 2 spodní podpory na nohy - 5 cm x 5 cm x 38 cm
  • Dno / spodní deska - 2,5cm x 38 cm x 91 cm
  • 2 užší stěny - 2,5 cm x 40 cm x 50 cm
  • 2 širší stěny - 2,5 cm x 101 cm x 50 cm

Ale můžete pochopitelně použít i jiné rozměry. Záleží jen na vaší invenci, šikovnosti a množství získaného materiálu. Jak by měl vypadat postup výroby a výsledný výrobek se můžete podívat v Galerii.

Jdeme na výrobu

Jednotlivé části spojte. Doporučujeme použít šrouby, aby byly spoje opravdu pevné a trvanlivé. 

Vrtákem do dřeva vyrobte otvory pro petúnie. Z jedné strany udělejte 3 řady, 6x7x6 otvorů. Na bočních stěnách vyrobíte jen po 5 otvorů do tvaru X. Ale i zde je to jen na vás.

Jdeme na výsadbu

Samotná výsadba květin je velmi zábavná a i když trochu pracnější. Na spodní desku doporučujeme aplikovat ochrannou vrstvu igelitu, a to na ochranu dřeva před vlhkostí. Pak už potřebujeme jen sazenice květin a vhodný substrát.

Přidejte první řádek květin. Systém je jednoduchý, kořeny vložíme dovnitř květináče a listy s květem ven z otvoru.

Nechcete-li vyplýtvat příliš substrátu, můžete použít jako výplň třeba polystyrénové kuličky. Vše opakujte, až nakonec na vrch vysaďte do řad zbylé petúnie.

Takto vyrobený květináč můžete umístit jak ke stěně, tak i do volného prostoru, pokud otvory vyvrtáte ze všech stran. Zahradničit můžete i na balkoně. Stačí si z palet nebo tvárnic vyrobit vyvýšený záhon.

Další jednoduché využití palet

Pokud se nechcete pouštět do květináče, z palety lze vyrobit i originální věšák na obrázky vašich ratolestí. Stačí, když dohladka opracujete jedno prkno z palety, přetřete ho barvou a v rovnoměrných rozestupech na něj hřebíkem přiklepete kolíčky na prádlo, kam děti budou věšet své výtvory. Na závěr jen stačí věšák přivrtat na zeď a je hotovo. Pokud nejste zrovna domácí kutil nebo jen máte malou představivost, podívejte se do naší galerie a nechte se inspirovat. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Zavřít reklamu