Podzimní dekorace nemusí být jen z dýní. Zkuste si ji vytvořit z mechu, kapradí nebo hub

Ostatní 16. října 2020 | 12:48 — Klára Sanders
Podzim je ideální čas k tvoření a vyrobit si vlastní dekoraci, kterou si můžete ozdobit váš domov, potěší dvojnásob. Poradíme vám, jak udělat dekoraci, která bude už na první pohled vonět lesem.
Další 3 fotografie v galerii
Při podzimní procházce lesem si nasbírejte mech a vytvořte si z něj krásnou dekoraci / Pixabay

Při podzimní procházce lesem si nasbírejte mech, drobné kapradinky nebo houby, ze kterých pak vytvoříte krásnou dekoraci. 

K mechové dekoraci budete potřebovat jen vhodnou nádobu nebo mísu, zeminu s rašelinou a hlavně mech, který si můžete přinést z procházky po lese. Práce s mechem je docela snadná a zvládne ji snad každý. Podle toho, kolik se vám podaří nasbírat mechu, zvolte velikost nádoby.

Pokud se vám mech po cestě trochu rozpadne, nezoufejte. Během aranžování se nakonec vše dokonale spojí. Smíchejte hlínu s rašelinou, nasypte do nádoby a tvarujte podle vaší fantazie. Směs hlíny navlhčete, pokud je suchá. Na povrch začněte klást kousky mechu a jemně zatlačte do hlíny tak, aby celý povrch pokrýval mech. Nezapomeňte, že jde o živý materiál, který miluje vlhhko. Proto svou mechovou dekoraci dvakrát týdně zalévejte.

Mechové mísy vypadají nádherně samy o sobě. Můžete ale dekoraci ještě oživit například zasazením drobné kapradinky.

Jak zakonzervovat houby

Velmi zajímavě vypadají v mechových dekoracích také skutečné houby. Stačí je jen správně upravit. Ke konzervaci hub budete potřebovat transparentní textilní tužidlo, houby, misku, špejle, alobal a štětec.

Odlijte si menší množství tužidla do nízké misky, která je dostatečně široká, aby se do ní mohly houby celé ponořit. Vložte houbu do tužidla, nechte ji chvíli ponořenou, až tužidlo nasákne do celého povrchu houby. Pokud jste si z lesa přinesli poněkud objemnější houbu, naneste na ni tužidlo štětcem.

Pak položte houbu na kousek čistého alobalu a dejte uschnout. Čas od času houbu nadzvedněte, aby se nepřilepila. Až houba trochu oschne, napíchněte ji na špejli a postavte do sklenice. Měla by zůstat v teple a suchu. Doba schnutí není dlouhá, ale úplná konzervace do konečné podoby může trvat i několik týdnů. Houba se musí dokonale vytvrdit. Takto konzervované houby se používají do minizahrádek i volně do zahrady.

Tip: Je-li třeba, ponoření do tužidla opakujte i několikrát. Houba po určitou dobu sesychá, záleží na druhu a velikosti. Po skončení tohoto procesu už je podoba neměnná několik let. Psali jsme také: Podzimní dekorace na hrob dokážete vyrobit i sami. Vyjdou vás na za zlomek ceny. 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jižní Korea vstoupila mezi vesmírné velmoci. Raketa KSLV II vzlétla poprvé do vesmíru

Zazimování levandule. Na co si dát velký pozor a jak bylinu...

Stále rostou křemenáče, kozáci a hřiby. Mykolog prozradil,...

Postarejte se nyní o muchovník neboli indiánskou borůvku....

Záchrana usychajícího vřesu. Co udělat, aby začal znovu...

Vyrobte si vlastní výzdobu na dušičky. Není na tom nic...

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Zavřít reklamu