Čím nahradit impregnaci na boty. Některé domácí zázraky skvěle fungují

Ostatní 28. prosince 2020 | 09:22 — Klára Sanders
Pokud si zrovna potřebujete naimpregnovat boty a došla vám impregnace, zkuste sáhnout do domácích zásob. Některé domácí zázraky totiž skvěle fungují na kožené boty.
Další 3 fotografie v galerii
Pokud si zrovna potřebujete naimpregnovat boty a došla vám impregnace, zkuste sáhnout do domácích zásob / Pixabay

Venku je zrovna mokro a sníh a vy si nemáte čím namazat boty, a tak sotva jste vyšli, už jste cítili, že máte mokré palce. Aby se vám toto už příště nestalo, zapamatujte si naše tipy, jak nahradit impregnaci, kterou seženete v obchodech s obuví. 

Vazelína

Lékařskou vazelínu seženete za pár korun v každé lékárně. Už dlouhou dobu je používána jako takové univerzální mazadlo na všechno a ruce si s ní promazávaly už naše babičky. Na kožených botách vytvoří obal jako ochranu, kterou po nějakou dobu voda nepronikne. Je ale dobré ji pořádně rozetřít po celé ploše, aby se vám nevytvořily nevzhledné skvrny. Zpočátku na sebe může nalepovat prach, ale za pár dní se do bot úplně vsákne a tuto vlastnost ztratí.

Indulona

Krém, který se již dlouhá léta používá nejen na mazání rukou, nohou, obličeje a vlastně celého těla, můžete použít i k impregnaci bot. Poslední dobou však obsahuje vyšší množství vody než dříve, proto je lepší aplikovat ji na boty víckrát. Je také dobrá na změkčení nových bot. Avšak někteří radí, že právě pro vyšší obsah vody v krému je dobré je naimpregnovat ještě něčím dalším.

Lanolin

Žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami převážně ovce domácí, ale i jiných zvířat, která jsou chována pro vlnu. Lanolin je chemicky příbuzný vosku a lze jej použít jako mast na kůži, ale také právě jako ochranu obuvi proti vodě. Dokonce se při výrobě krémů na boty i používá.

Včelí vosk

Na ošetření kožených výrobků z pravé kůže je včelí vosk perfektním bezbarvým balzámem, který obuv spolehlivě ochrání od vody, sněhu a bláta. Navíc u bot oživuje odstín, zvýrazňuje strukturu, kůži skvěle změkčuje a vyhlazuje povrch bot. Vaší obuvi navíc propůjčí příjemnou vůni.

Sádlo

Kdysi nebylo nic divného na tom, že si lidé mazali kožené boty kusem špeku s kůží, protože nic jiného neměli. Pokud to chcete také zkusit, je lepší volit vepřové sádlo bez přítomnosti soli. Vždy je lepší si ho vyrobit doma vyškvařením syrového vepřového sádla. Psali jsme také: Včelí úl může být krásným dárkem pro činorodé hospodáře

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Nezapomeňte připravit kolo na jarní sezonu. Obejdete se i bez...

Černé mušky poletující kolem květináčů jsou nejen...

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Zavřít reklamu