Než si vyberete přímotop, zvažte výhody i nevýhody jednotlivých druhů

Ostatní 22. února 2021 | 16:38 Klára Sanders
Přímotop je ideálním pomocníkem v případě, že chcete prohřát nějaký chladný kout v domě nebo bytě. Dnešní trh nabízí celou řadu přímotopů a každý z nich má určité výhody a nevýhody.
Další 4 fotografie v galerii
Přímotop je ideálním pomocníkem v případě, že chcete prohřát nějaký chladný kout v domě nebo bytě / Depositphotos

Pokud přemýšlíte nad koupí přímotopu, nejdříve si ujasněte, co od něj čekáte. Má přímotop vytopit celou místnost nebo jej chcete jen jako lokální zdroj tepla? Chcete přímotop na elektřinu, plyn nebo snad dokonce na biopalivo?

Radiátory

Hodí se do malých či středně velkých místností. Jsou naplněné topným olejem, díky němuž vydrží teplý i delší dobu poté, co ho vypnete. Velikost prostoru, který zvládne zařízení vyhřát, je závislá na výkonu i na počtu topných žeber. Radiátor nevyžaduje téměř žádnou údržbu, nevíří prach, nevysouší vzduch a je tichý. Naopak se ale déle zahřívá, spotřebuje více elektřiny a kvůli své váze se s ním hůře manipuluje.

Teplovzdušná topidla

Teplovzdušná topidla se hodí zejména na vyhřátí konkrétního prostoru v místnosti. Zařízení tohoto typu převádějí elektřinu na teplo prostřednictvím odporových článků. To je následně vháněno do místnosti za pomoci výkonného ventilátoru. Teplo vytvářejí ihned, nestojí moc peněz, jsou lehké a některé modely se otáčejí i do stran. Nevýhodou je, že po vypnutí ihned zchladnou a proudící vzduch víří prach.

Konvektory

Jsou určené pro vytápění menších místností, popřípadě jako doplněk k hlavnímu topení. Spodem nasávají studený vzduch, jež je následně topným tělesem ohříván a horními průduchy vracen zpět do místnosti. Většina modelů má ventilátor, který napomáhá k rychlejšímu vytopení prostoru. Některé modely umožňují montáž na zeď. Výhodou je nízká pořizovací cena a nízká hmotnost. Konvektory ale víří prach, déle se nahřívají a kvůli horním průduchům je teplo z nich dříve u stropu než u země.

Topné panely

Pod tímto názvem se skrývají zařízení, která využívají k vytápění takzvaného sálavého principu. Spočívá v tom, že přístroj prostřednictvím tepelného záření zahřívá předměty a osoby v okolí, ale i okolní zdi. Ty do sebe naakumulují teplo a od nich se ohřívá vzduch. Hybridní sálavé panely využívají k vytápění princip sálavého záření i klasický konvekční princip.

Panely rychle vytvářejí pocitově intenzivní teplo a topné těleso hřeje i určitou dobu po vypnutí. Výhodou je i tichý chod, relativně nízká hmotnost a to, že topné panely nevíří prach. Jsou také vhodné pro dlouhodobé vytápění. Nevýhodou je naopak vyšší pořizovací cena. Umisťují se většinou na zeď a na strop.

Infrazářiče

Stejně jako topné panely i infrazářiče vysílají tepelné záření (sálání), které zahřívá předměty a osoby v okolí. Nicméně princip tvorby sálání je odlišný. Infrazářiče pracují s velmi vysokými teplotami, při kterých je sálavé teplo krátkovlnné. Díky tomu snadněji prostupuje do hloubky lidského těla a působí okamžitým pocitem tepla.

Zároveň ohřívá okolní vzduch prostřednictvím výše zmíněných vysokých teplot. Skvěle se tak hodí pro krátkodobé vytopení místností, jako je například koupelna, nebo pro venkovní použití při večerním posezení s přáteli. Plusem je opět tichý chod, nevíření prachu a nízká cena, negativem vysoká spotřeba elektřiny.

Plynová topidla

Vytopí všechny místnosti, záleží jen na výkonu. Jsou tichá, topí relativně rychle, nevíří prach. Lze je také využít jako hlavní topidlo. Nutností je ovšem zavedený zdroj plynu a také odvod pro spaliny. Nevýhodou je také to, že plynová topidla jsou dražší.

Krby

Hodí se jako hlavní topení i jako doplněk k hlavnímu topení. Záleží na výkonu konkrétního modelu. Na trhu jsou krby na elektřinu i na biopaliva. Krby jsou výborným designovým doplňkem. Minusem je opět vyšší pořizovací cena. Psali jsme také: Domácí vířivka vás v zimě perfektně zahřeje a uvolní. Je dobré vědět, na co se zaměřit při jejím výběru

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Soudní taškařice získává nové rozměry. Amber Heard byla diagnostikována s kontroverzní poruchou osobnosti vyžadující pozornost

Dopřejte okurkám zálivku z mléka. Dosáhnete tak maximální...

Jak se nadobro zbavit slimáků přírodní cestou. Vsaďte na...

Pěstujte cukety jako to dělají v Itálii. V létě pak doslova...

Zahrádkářský kalendář: Co v květnu vysadit a na jaké...

Vyrobte si jednoduše tvářenku z přírodních surovin

Pravé italské špagety carbonara. Nešizené a bez smetany

Zavřít reklamu