Jak prát boty v pračce

Ostatní 07. srpna 2017 | 07:43 — Simona Hrušková
Stačí, aby zapršelo, a zejména plátěné tenisky jsou k nepoznání. Skvrny od bláta či trávy ale nemusíte rovnou řešit v čistírně. Pokud nepotřebujete vyprat zrovna kožené či semišové boty, použijte pračku. Praní bot je poměrně snadné. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel.
Některé pračky mají přímo program na praní. obuvi. / Shutterstock

V návodu k jakékoli obuvi najdete upozornění, že není vhodné prát výrobek v pračce. Výrobci to myslí dobře, samozřejmě, že praní bot v pračce každý týden není dobrý nápad. Nicméně se šetrným programem a správným postupem by se kvalitně vyrobeným botám při praní opravdu jednou za čas nemělo nic stát.

Jak postupovat při praní bot v pračce

Vyjměte vložky

Vyjměte vložky do bot a vydrhněte je kartáčkem ve vodě s pracím práškem a následně je nechte vysušit třeba na topení. Vložky do bot budou čisté a provoněné.
Tip: Pokud vložky po vyprání nevoní, vložte je do pytlíku s jedlou sodou a důkladně protřepejte. Nechte je v pytlíku uzavřené přes noc.

Tkaničky musí ven

Vyndejte z bot tkaničky. Můžete je vyprat s běžným oblečením. Díky tomu se nestane, že by se vám zabarvily a budou zase jako nové.
Tip: Tkaničky svažte k sobě jemným uzlem. Nestane se, že by proklouzly otvory v bubnu.

Nejprve odmastit

Boty bez vložek a tkaniček nejprve ponořte do kyblíku s vodou, do které přidáte i trošku přípravku na umývání nádobí. Při chůzi se do bot dostane mnoho nečistot z asfaltu a jiných povrchů, které praní v pračce běžně neodstraní, pokud je nejprve neodmastíte.
Tip: Boty poté důkladně propláchněte čistou vodou, zabráníte tím vypěnění pračky.

Vyčistěte gumu

Ještě před tím, než dáte boty do pračky, je vhodné vyčistit gumovou podrážku. Ideální způsob, jak oživit bílou barvu, je vydrhnout gumu pastou na zuby. Ta obsahuje fluorid, který bělí nejen zuby, ale i mnohé povrchy. Možná pastou mírně boty zašpiníte, ale to nevadí, další krok vše spraví. 

Aby se boty neotloukly

Při praní se může stát, že se vám boty otlučou o buben a je možné, že se dříve rozlepí nebo už je z pračky vytáhnete poškozené. Aby se to nestalo, vložte je do pracího pytle. Můžete použít třeba ten, který používáte na praní spodního prádla. Společně s nimi vyperte starší ručník nebo deku. Dbejte u toho na to, aby ručníky nepouštěly chloupky.

Jak boty prát

Tenisky nejprve na nějakou dobu namočte do vody s prostředkem na mytí nádobí, je potřeba je totiž odmastit. Než je potom dáte do pračky, dostatečně je propláchněte čistou vodou, aby pračka nevypěnila.

Pak je nejlépe vložte do starého povlaku na polštář a přidejte třeba deku, aby se boty nemlátily o buben pračky. Program nastavte maximálně na 40 °C, větší teploty materiály používané na boty nesnesou. Obuv stačí prát přibližně 30 minut. Samozřejmostí je vypnuté ždímání.

Sušení vypraných bot

Když vyndáte mokré boty z pračky, vycpěte je starými novinami, které klidně několikrát vyměňte za nové. Nasají co nejvíce vlhkosti a sušení pak půjde rychleji. Boty rozhodně nedávejte na topení, ani do jeho blízkého okolí, mohly by se rozlepit. Není dobré je ani věšet například za jazyk, mohly by ztratit tvar. Stačí je prostě nechat položené na suchém teplém místě.

Některé boty se na praní v pračce nehodí

Žádné boty by se neměly prát v pračce příliš často. Někdy postačí vlhký hadřík nebo nechat bahno uschnout a oklepat. Do pračky se pak rozhodně nehodí jakékoli boty z kůže nebo její imitace. Takové vyžadují šetrnější péči.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní tekutina dokáže uchovávat solární energii celé roky. Může být nedílnou součástí energetiky budoucnosti

Holandský ovčák je skvělým hlídačem, parťákem i...

Podle čeho vybírat psa pro starší lidi a která plemena jsou...

Netkaná textilie na zahradě ochrání stromy před mrazem a...

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Kořenová čistička je přírodní, vyčistí odpadní vody...

Zavřít reklamu