Domácí zubní pastu vyrobíte za pár minut. Je zdravá a chutná i dětem
Diskusi o tom, jak prospěšný nebo naopak škodlivý je fluor či fluorid, necháme na odbornících. Faktem však je, že za přírodní pastu si v lékárně připlatíme. Receptů na domácí pastu je dnes přitom celá řada. Jejich základem je vždycky tuk, převážně kokosový olej. Je chuťově příjemný, má antibakteriální účinky a navíc bělí. Zubní pastu lze však vyrobit i z domácího sádla. Poté už záleží na chuti a preferencích.
Se sodou a stévií
Nejvíce receptů na domácí pastu je s jedlou sodou a stévií, případně esenciálními oleji. Jedlá soda obstarává bělicí a brousíci složku, měla by být bez hliníku. Jihoamerická bylinka stévie zase zajistí příjemnou chuť a plní antibakteriální funkci. Jak ji pěstovat doma, vám poradíme zde. K dostání jsou však běžně čerstvé i sušené lístky bylinky, stévie v podobě prášku nebo kapek.
Tip č. 1
6 lžíc kokosového oleje smícháme se stejným množstvím jedlé sody. Přidáme 15 kapek esenciálního oleje dle libosti. Je třeba dbát na to, aby byl z důvěryhodného zdroje. Silným antioxidantem je máta peprná, protizánětlivý je eukalyptus, stejně tak skořice nebo oblíbený hřebíček. Vyzkoušet je ale možné také citron, pomeranč, rozmarýn, nebo tea tree. Místo esenciálního oleje přidává někdo přírodní formu vápníku a horčíku, křemelinu nebo jíl bentonit. Konzistenci je pak ale nutné přizpůsobit a ubrat sody. Jíl vytahuje nečistoty a stejně jako další ingredience leští zuby. Přidat lze i trochu stévie.
Tip č. 2
Základem jsou dvě lžíce kokosového oleje, které smícháme s jednou lžičkou jedlé sody. Přidáme lžičku stévie v jakékoliv formě. Pro chuť i léčivé účinky doplníme několika kapkami čajovníkového oleje – tea tree, někdo zase přidává špetku mleté skořice. Hotovou pastu uložíme do skleničky nebo třeba do čisté nádobky od pleťového krému.
Pokud použijeme místo kokosového oleje sádlo, lze v něm po lehkém zahřátí vyluhovat libovolné bylinky (šalvěj, měsíček, hřebíček...) a pak použít na pastu. Ne všichni totiž vyhledávají esenciální oleje. Podle jistých ohlasů nejsou ideální k vnitřnímu užití.
S xylitem a plavenou křídou
Xylit, neboli březový cukr, je účinný proti zubnímu kazu, udržuje navíc zdravé dásně. Je vhodný i pro diabetiky a má nižší kalorickou hodnotu než klasický bílý rafinovaný cukr. Plavená křída má abrazivní a bělicí složku. Domácí výrobci, kteří nepreferují jedlou sodu, se přiklánějí právě k těmto dvěma ingrediencím. Pasta z nich je prý sladká a nevadí ani dětem.
Tip č. 1
Smícháme 20 ml kokosového oleje, 5 g xylitu a 5 g plavené křídy. Pořádně promícháme a máme hotovo.
Tip č. 2
Na dvě lžíce kokosového oleje potřebujeme 2 lžičky xylitu, 2 lžičky plavené křídy a esenciální olej. Smícháme a můžeme čistit.
S kurkumou
Zbytečně vás odrazuje křiklavá žlutá barva, kterou koření má. Zatímco jídlo barví dokonale do žluta, zuby doběla! Čištění kurkumou je levné, funkční a velmi zdravé. Zuby nepoškozuje, naopak je pomáhá regenerovat. Bělí postupně, ale přirozeně, a dokáže zbavit i zažloutnutí od kávy nebo červeného vína.
Tip č. 1
Lžičku kurkumy smícháme se lžičkou kokosového oleje, přidat můžeme pár kapek peprmintového oleje pro větší pocit svěžesti. A je hotovo.
Tip č. 2
Do mističky do koupelny dáme kurkumu. Když jdeme čistit zuby, omočíme kartáček, nabereme suchou kurkumu a čistíme. Po každém vyplivnutí můžeme nabrat kurkumu novou. Čistit zuby by si člověk měl alespoň pět minut.