Nevyhazujte kávovou sedlinu, ještě ji můžete zužitkovat

Ostatní 28. ledna 2018 | 08:37 — Šárka Vondráčková
Jestli jste milovníci tzv. turecké kávy nebo také turka a vyhazujete sedlinu, která po ní zůstává v hrníčku, pak děláte chybu. Je totiž hned několik možností, jak kávovou sedlinu znovu využít. A také v několika případech ušetříte jak svou peněženku, tak i životní prostředí.
Další 4 fotografie v galerii
Pokud nepijete tureckou kávu, požádejte v nějaké kavárně, aby vám logr schovali / Shutterstock

Harmonizuje čich, pomáhá květinám ke krásnějším barvám a postará se i o vaši pleť. Co dalšího káva umí? Čtěte dál a dozvíte se. Pokud sami nejste velkými spotřebiteli kávy, zkuste se domluvit s nějakou kavárnou ve vašem okolí, aby vám darovala přebytečnou kávovou sedlinu.

Odpuzuje hmyz

Jestli vás trápí přes léto invaze mravenců v domácnosti, použijte k jejich vypuzení právě kávovou sedlinu. Vysledujte místo jejich vstupu a nasypte zde trochu kávové sedliny, abyste mravencům zabránili v jejich návratu domů. A hlavně, silné aroma jim skutečně nedělá dobře.

Odstraní zápach v lednici i z rukou

Zapáchající lednice není zrovna nic příjemného. Pokud nasypete starou kávovou sedlinu do zavařovací sklenice a umístíte ji do lednice, pak vězte, že kdykoliv potom otevřete dvířka ledničky, už vás do nosu nepraští nelibý zápach, ale naopak příjemná vůně kávy. Kromě lednice umí sedlina skvěle odstranit i zápach z rukou, který vám na nich ulpí po krájení potravin jako jsou česnek, cibule nebo ryby. Po přípravě jídla jednoduše chvíli masírujte kávovou sedlinou ruce a teprve pak si je umyjte teplou vodou a mýdlem. Vaše ruce budou nejen bez zápachu ale i krásně hladké a mladistvě vypadající.

Odpudí kočky

Poházejte kávovou sedlinu kolem vaší zahrady jako prevenci před hrabáním koček. Toto pomůže nejen vaší zahradě, ale i kočkám ze sousedství, pokud pěstujete nějaké pro kočky nebezpečné rostliny.

Proti blechám

Pokud máte psa a pravidelně ho koupete, přidejte do jeho šamponu mletou kávu. Kávová vůně blechy odpuzuje. Boj s blechami bývá běh na dlouhou trať. Rady i návody, jak s blechami spolehlivě zatočit, jsme psali zde.

Nadopujte rostliny

Nepotřebná sedlina může výborně posloužit také jako zahradní hnojivo. Jednoduše přidejte 2 šálky použité sedliny do 20litrového kbelíku s vodou a nechte přes noc louhovat. Hotovou směs pak můžete vylít na zahradu na rostliny jako kapalné hnojivo. Navíc květinám dodá krásnou barvu.

Na vlasy i pleť

Zabrousíme trochu do kosmetického průmyslu. Použitá mletá káva se výborně hodí jako peeling. Můžete ji použít jak na obličej, tak i celé tělo. Raději ale tuto vychytávku použijte ve sprše. Jemně kávou masírujte obličej i zbytek těla. Poté se sice budete věnovat chvilku úklidu vany či sprchového koutu, ale odměnou vám bude úžasně hladká pleť i pokožka. Kávová sedlina může dodat lesk vašim vlasům a přírodním způsobem je povzbudit. Nasypte sedlinu do čistých mokrých vlasů a několik minut masírujte. Poté důkladně opláchněte.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd a nejmodernějších atrakcí. Objevte Siam Park na ostrově Tenerife

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Zavřít reklamu