Nevyhazujte kávovou sedlinu, ještě ji můžete zužitkovat

Ostatní 28. ledna 2018 | 08:37 — Šárka Vondráčková
Jestli jste milovníci tzv. turecké kávy nebo také turka a vyhazujete sedlinu, která po ní zůstává v hrníčku, pak děláte chybu. Je totiž hned několik možností, jak kávovou sedlinu znovu využít. A také v několika případech ušetříte jak svou peněženku, tak i životní prostředí.
Další 4 fotografie v galerii
Pokud nepijete tureckou kávu, požádejte v nějaké kavárně, aby vám logr schovali / Shutterstock

Harmonizuje čich, pomáhá květinám ke krásnějším barvám a postará se i o vaši pleť. Co dalšího káva umí? Čtěte dál a dozvíte se. Pokud sami nejste velkými spotřebiteli kávy, zkuste se domluvit s nějakou kavárnou ve vašem okolí, aby vám darovala přebytečnou kávovou sedlinu.

Odpuzuje hmyz

Jestli vás trápí přes léto invaze mravenců v domácnosti, použijte k jejich vypuzení právě kávovou sedlinu. Vysledujte místo jejich vstupu a nasypte zde trochu kávové sedliny, abyste mravencům zabránili v jejich návratu domů. A hlavně, silné aroma jim skutečně nedělá dobře.

Odstraní zápach v lednici i z rukou

Zapáchající lednice není zrovna nic příjemného. Pokud nasypete starou kávovou sedlinu do zavařovací sklenice a umístíte ji do lednice, pak vězte, že kdykoliv potom otevřete dvířka ledničky, už vás do nosu nepraští nelibý zápach, ale naopak příjemná vůně kávy. Kromě lednice umí sedlina skvěle odstranit i zápach z rukou, který vám na nich ulpí po krájení potravin jako jsou česnek, cibule nebo ryby. Po přípravě jídla jednoduše chvíli masírujte kávovou sedlinou ruce a teprve pak si je umyjte teplou vodou a mýdlem. Vaše ruce budou nejen bez zápachu ale i krásně hladké a mladistvě vypadající.

Odpudí kočky

Poházejte kávovou sedlinu kolem vaší zahrady jako prevenci před hrabáním koček. Toto pomůže nejen vaší zahradě, ale i kočkám ze sousedství, pokud pěstujete nějaké pro kočky nebezpečné rostliny.

Proti blechám

Pokud máte psa a pravidelně ho koupete, přidejte do jeho šamponu mletou kávu. Kávová vůně blechy odpuzuje. Boj s blechami bývá běh na dlouhou trať. Rady i návody, jak s blechami spolehlivě zatočit, jsme psali zde.

Nadopujte rostliny

Nepotřebná sedlina může výborně posloužit také jako zahradní hnojivo. Jednoduše přidejte 2 šálky použité sedliny do 20litrového kbelíku s vodou a nechte přes noc louhovat. Hotovou směs pak můžete vylít na zahradu na rostliny jako kapalné hnojivo. Navíc květinám dodá krásnou barvu.

Na vlasy i pleť

Zabrousíme trochu do kosmetického průmyslu. Použitá mletá káva se výborně hodí jako peeling. Můžete ji použít jak na obličej, tak i celé tělo. Raději ale tuto vychytávku použijte ve sprše. Jemně kávou masírujte obličej i zbytek těla. Poté se sice budete věnovat chvilku úklidu vany či sprchového koutu, ale odměnou vám bude úžasně hladká pleť i pokožka. Kávová sedlina může dodat lesk vašim vlasům a přírodním způsobem je povzbudit. Nasypte sedlinu do čistých mokrých vlasů a několik minut masírujte. Poté důkladně opláchněte.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní tekutina dokáže uchovávat solární energii celé roky. Může být nedílnou součástí energetiky budoucnosti

Holandský ovčák je skvělým hlídačem, parťákem i...

Podle čeho vybírat psa pro starší lidi a která plemena jsou...

Netkaná textilie na zahradě ochrání stromy před mrazem a...

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Kořenová čistička je přírodní, vyčistí odpadní vody...

Zavřít reklamu