Milujete okurky? Pak je budete zbožňovat ještě víc. Umí dokonale vyčistit nerez i odpudit slimáky. A to není vše
Okurky používáme do salátů, limonád, nakládáme je a nebo si je dáváme na oči jako obklad. Lák z kyselých okurek zase obvykle vylejete. Ale máme pro vás další nápady, jak ještě využít obě tyto suroviny. A to nejenom v domácnosti, ale i na zahradě.
Leštěnka na boty
S okurkou obnovíte lesk starých bot. Jednoduše je vydrhněte čerstvě ukrojenou okurkou. Tento přírodní lak na boty je extra nápomocný především v deštivém počasí, pomáhá totiž i odpuzovat vodu.
Proti zamlžování
Jestli neustále řešíte zamlžování zrcadel, přetřete jeho povrch plátky okurky a máte po problému.
Vyčistí nerez
Okurka vám pomůže i s domácností. Jestliže neustále čistíte vodovodní baterie, umyvadlo či nerezové plochy a ohromující výsledek se ne a ne dostavit, existuje snadné řešení. Okurku pokrájejte na plátky a přetřete s ní povrch, jenž chcete dokonale vyleštit. Jakmile okurku necháte chvíli působit, přetřete povrch ubrouskem a uvidíte, že okurka nezanechala žádné šmouhy. A navíc, co je nejdůležitější, nemusíte čistit přípravky, které jsou plné chemie.
Jako guma
Gumová slupka okurky může skutečně jako guma fungovat. A nejenom na papíře, ale i na stěně či na nábytku, když vám je v záchvatu kreativity pomalovaly děti. Postižené místo přejíždějte neoloupanou okurkou a uvidíte, jak "umění" začne mizet. Pozor, opatrně, gumujte skutečně jen tou suchou slupkou, vytlačit šťávu je nežádoucí.
Odpuzuje hmyz
Také vám na zahradě při grilování vadí ten dotěrný hmyz? Tady je okurka doslova k nezaplacení! Nakrájejte kousek a dejte jej na hliníkový tác nebo do formy. Šťáva z okurky chemicky reaguje se sloučeninami z hliníku a tato látka hmyz skutečně odpuzuje. A pozor, údajně to funguje i proti slimákům. Proti nim můžete bojovat i pomocí epsomské soli, o které jsme psali zde.
Měď jako ze zlata
V tomto případě použijeme lák z kyselých okurek. Naneste trochu tekutiny na houbičku a měď vyleštěte. Bude znovu zářit novotou.
Hubí ale i vyživí
Lák z okurek má na rostliny jak blahodárné, tak i smrtící účinky. Totiž, jak na které rostliny. Pro lilie, petrklíč nebo vlčí mák, je požehnáním, protože milují kyselou půdu a lák funguje jako hnojivo. A pokud mají vaše rostliny v květináčích zažloutlé listy, znamená to, že pH půdy je příliš zásadité. Smíchejte 2 polévkové lžíce nálevu s 2 šálky vody a nastříkejte tuto směs na půdu. Naopak, pokud jej nalijete do rozprašovače, získáte fantastický a zcela ekologický postřik proti plevelu. Nejlepší je aplikovat ho za přímého slunce, které celý proces likvidace plevelu ještě podpoří.