Koupací sezona je tady. A připravte dobře na ni i váš bazén

Ostatní 31. května 2018 | 13:55 — Šárka Vondráčková
Léto a sezona koupání je vlastně už tady. A pokud jste zatím nepřipravili svůj bazén na letošní léto, je prakticky nejvyšší čas. Bazén patří k vítaným prostředkům rozšíření komfortu bydlení v rodinném domě, vyžaduje ale pravidelnou péči.
Další 3 fotografie v galerii
Bazén potřebuje rok co rok kompletní revizi / Shutterstock

Nesprávně udržovaný bazén je zdrojem nejrůznějších kožních problémů, proto je ptořeba provést celkovou revizi. Když si na to objednáte firmu, máte o starost méně. Pokud se ale do toho chcete pustit sami, přijdou vám vhod následující rady.

Čistota je základ

Ze všeho nejdřív sejměte krycí zimní plachtu, pokud ji na bazénu máte. Dobře ji očistěte, nechte vyschnout a uložte na suchém místě. Pak odstraňte mechanické nečistoty z hladiny a ze dna bazénu, a to buď síťkou nebo bazénovým vysavačem. Pak přichází na řadu péče o stěny nad hladinou vody, které je možné očistit tekutými přípravky. Očištěné plochy důkladně opláchněte vodou. 

Filtrace a oběh

Pokud je bazén vybaven recirkulačním a filtračním zařízením, je třeba nejprve provést kompletaci filtrace s čerpadlem, dotáhnout všechny spoje a našroubovat zpět zátku v dolní části filtrační nádoby. Vyčistit je třeba i trubky, které k filtraci přivádějí vodu, a odstranit nečistoty z odtokových žlábků.

Pokud bazén pracuje s pomocí skimmerů, je třeba odmontovat jejich zátky a vložit do nich síťku pro zachycení nečistot. Teprve pak se zapojí do filtračního okruhu čerpadlo a zavodní se sací potrubí.

Doplňte vodu

Nyní je čas dopustit vodu. Tu doplňte až do úrovně středu přítokové příruby skimmeru, zapněte filtrační okruh a nechejte obsah bazénu během čtyřiadvaceti filtrovat. Během této doby propírejte filtry. Pokud se stane, že dojde k zanesení filtru, je třeba jej vybírat.

Dbejte na kvalitu vody

Na kvalitě vody záleží. Nejprve přeměřte tvrdost vody a pokud je to potřeba, upravte ji na správnou hodnotu. Poté změřte, a případně upravte, alkalitu. Zkontrolujte také kyselost vody. Ta ovlivňuje účinnost a spotřebu všech přípravků na úpravu vody, funkci zařízení, životnost bazénu a především dobrý pocit z koupání. Neutrální voda má hodnotu pH 7,0, pro koupání se doporučuje hodnota mezi pH 7,0 a 7,4. Pokud má voda pH nad 7,4 snižuje se tím účinnost aplikovaného chloru a následně vznikají sedimenty, naopak pH pod 7,0 zase působí podráždění očí. Až na závěr dejte do vody chlórový přípravek. Ani na ten nezapomínejte, protože ten vodu zbaví mikrobů a biologického znečištění.

Používejte prověřené přípravky

Při výběru přípravků určených k odzimování a vůbec k celosezónní péči o bazénovou vodu volte prověřené značky. Ty jsou hygienicky a zdravotně testované, a jsou tedy nejen účinné, ale i absolutně neškodné. Neznámým a neověřeným výrobkům se raději vyhýbejte, mohly by způsobit kožní alergie, podráždění sliznice nebo dokonce zdravotní problémy trvalejšího charakteru. A nezapomínejte se po každém koupání osprchovat. Pokud nemáte u bazénu vlastní sprchu, vyrobit si můžete i solární. Návod, jak na to, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu