Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Ostatní 16. července 2018 | 13:50 — Šárka Vondráčková
Chováte v zahradním jezírku koi kapry? A tušili jste vůbec, že v létě jim hrozí úpal? Proto je nutné se přes léto o vaše jezírko i jeho obyvatele dobře postarat.
Další 3 fotografie v galerii
Japonští kapříci jsou ozdobou každého jezírka / Internet

Japonští kapři jsou jedni z nejoblíbenějších obyvatelů zahradních jezírek. Ne nadarmo se koi kaprům, v originálním japonském znění Nishikigoi, říká král zahradního jezírka. Při troše trpělivosti se dokonce dají naučit na to, aby vám brali potravu přímo z rukou. O kapříky je ale potřeba dobře pečovat a v letních měsících, kdy mohou teploty stoupat i nad 30 °C, je potřeba dodržet pár základních pravidel.

Vyvážená strava

Letní období pro japonské kapry začíná v době, kdy teplota vody stoupá nad 15 °C, přičemž ideální hodnoty pro chov těchto okrasných ryb se pohybují kolem 24 až 26 °C. Na rozdíl od jiných ročních období je v létě práce s rybami nejjednodušší. Prakticky se dá říci, že je potřeba se soustředit hlavně na správné krmení a kontrolovat teplotu a kvalitu vody. Její čistotu velmi ovlivňuje množstív osázených rostlin. A k nim patří i lekníny. Ty však nemusíte pěstovat jenom v jezírku, ale třeba také na balkoně. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Krmení podle teploty

Pokud má voda v jezírku teplotu mezi 15 až 20 °C, což bývá obvykle na začátku léta, snižte kapříkům množství krmiva, klidně jim ho dávejte i třikrát denně, ale v malých dávkách. Množství potravy by mělo být tolik, aby jej ryby byly schopny zkonzumovat zhruba tak do 5 minut. Rovněž kupte takový druh krmení, které je vhodně pro dané období. V létě by nemělo být bohaté na dusíkaté látky, protože ryby nemohou pomocí svých enzymů dodávanou potravu plně zpracovat.

V létě hodně bílkovin 

Jakmile teplota vody stoupne nad 20 °C (mezi 22 – 25 °C), můžete kapry krmit téměř bez omezení, u vody s teplotou nad 30 °C už ale krmení prakticky zastavte. Zaměřte se na to, aby potrava byla bohatá na bílkoviny. Potravu dávejte hlavně mladým rybám, aby rychle rostly. Protože v této době roste i aktivita ryb, můžete podávat krmiva s vyšším obsahem tuku. Jen myslete na to, že ryba by měla zkonzumovat za den 2 - 3 % své váhy, vyšší dávky potravy už by mohly vést k jejich tloustnutí. Protože i tlustým rybám hrozí zdravotní problémy, a to včetně infarktů.

Dejte jim kus pomeranče

Kromě suchého krmiva můžete koi kapříkům dopřát i kousek hlávkového salátu, krouhaného zelí nebo pomeranče, a také volně rostoucích bylin, které kapři přijmou. Přikrmovat můžete kapry i sušenými krevetami nebo mraženými cvrčky. Pokud ale zařazujete rostlinnou složku do potravy, tak vynechejte jedno krmení suchými granulemi.

Na barvičku mrkvičku

Každý chce mít koi kapříky co nejbarevnější. Některá krmiva v sobě obsahují různá barviva, kterými můžeme barevnost ovlivňovat. U japonských kaprů je důležitá hlavně červená barva, jejíž sytost můžete ovlivnit zvýšenými dávkami karotenu. Takže koi kapříkům dejte třeba kousek strouhané mrkve či drcené papriky. Největším zdrojem karotenoidů je obecně plankton a bentos, což je přirozená zvířena vodního prostředí.

Pozor na večerní krmení

Problém, který může potkat každého chovatele, který nemá jezírko s filtrací, je přehřívání vody. Pokud stoupne teplota v nádrži na 28 - 30 °C, bude kyslíkový režim den a noc velice rozdílný, což může v konečném důsledku vést až k nočnímu úhynu ryb z nedostatku kyslíku. Pozor proto na vydatné krmení ve večerních hodinách, kdy jsou ryby velice aktivní a dobře přijímají krmivo. Vzhledem k tomu, že v noci v nádrži obsah kyslíku samovolně klesá a ryby potřebují velké množství kyslíku pro zpracování přijatého krmiva, moohou ryby uhynout.

Když má kapr úpal

V současných klimatických podmínkách se můžeme setkat i s tím, že v extrémně mělkých rybníčcích mohou dostat ryby vlivem vysokých hodnot UV záření úpal. Projevuje se to tak, že se postižené místo na kůži zanítí a vznikají vředy. Proto není vhodně pořizovat si kapříky do jezírek, které mají menší hloubku než 150 cm.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu