Připravte si lék na rýmu a virózy. Vsaďte na mast a sirup z rýmovníku

Ostatní 07. září 2018 | 09:38 — Šárka Vondráčková
Rýma i virózy začínají pomalu útočit. S nimi si naštěstí skvěle umí poradit zázračná rostlinka s výstižným názvem - rýmovník. Připravit si z něj můžete skvělou mast nebo sirup.
Další 4 fotografie v galerii
Rýmovník vám krásně provoní byt a odpudí hmyz / Shutterstock

Rýmovník se v poslední době objevil v řadě českých domácností. Když si k němu přivoníte, ucítíte řadu známých bylinek. Od máty přes meduňku, dobromysl, šalvěj, tymián a kafr. A pokud promnete list mezi prsty, je vůně ještě intenzivnější a hlavně léčivá. Tuto rostlinku lze bez problémů pěstovat doma. Dá se sehnat v květinářstvích, zahradnictvích a hobby marketech. Rýmovník má široké využití.

Provoní byt, odpudí hmyz

Rýmovník umí nejenom krásně provonět byt, ale dokáže také odpudit nevítaný hmyz. Jeho listy můžete navíc využít jako rychlou pomoc při popáleninách a drobných poraněních kůže. Podobně hojivé účinky má také aloe vera, o jejímž pěstování jsme psali zde. Především však rýmovník využijete při nachlazení, rýmě, horečce, bolestech hlavy, potížích s dýcháním a vykašláváním.

Všestranný sirup

Léčivé účinky rostlinky můžete využít už jen čicháním k přelomenému listu, který můžete mít třeba po kapsách nebo večer na polštáři. Ale sílu rýmovníku určitě oceníte zejména tehdy, pokud z něj uděláte domácí sirup, který bude chutnat i vašim dětem.

Suroviny  

  • 30–40 středních lístků rýmovníku
  • 1 kg cukru krupice (může být i třtinový)
  • 1 BIO pomeranč
  • 1 BIO citron
  • voda

Postup

Oba citrusy omyjte horkou vodou a i s kůrou nakrájejte na plátky. Lístky rýmovníku nasypejte do hrnce společně s citrusy. Vše zalijte horkou vodou, aby všechny suroviny byly zcela ponořené. Přiklopte pokličkou a nechte 24-48 hodin stát v pokojové teplotě. Na druhý den výluh přeceďte. Přiveďte k varu, přisypejte cukr a stáhněte teplotu na minimum. Nechejte směs táhnout, dokud nebude mít správnou hustotu. Teplý sirup dejte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Uchovávejte v chladu a temnu. Sirup můžete používat naprosto stejným způsobem jako med. Třeba si jej dát i na chleba s máslem.

Mast na průdušky

Tato mast se skvěle hodí ve chvíli, kdy vás trápí kašel nebo průdušky. Ale používat ji můžete také na promazávání vysušené kůže, při lehkých popáleninách nebo kožních zraněních.

Suroviny    

  • 20–30 středních lístků rýmovníku
  • 200 g tuku (vepřové sádlo nebo kokosový tuk)

Postup

Nechejte rozehřát tuk a přidejte natrhané lístky rýmovníku. Teplotu snižte na nejmenší stupeň a nechejte dvě hodiny společně louhovat. Po této době odstavte z plotny, nechejte směs vychladnout a na 24 hodin uložte do lednice. Druhý den postup zopakujte. Znovu nechejte lehce vychladnout a hotovou mast přeceďte do připravených nádobek či skleniček. Skladujte v chladu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu