Levandule má využití v léčitelství a v péči o pleť. Můžete si z ní připravit i lahodný sirup
Vůně levandule pomáhá při stresu
Přestože levandule pochází ze Středozemí, své místo si našla téměř po celém světě. Neexistuje snad univerzálnější rostlina – její využití zahrnuje veškeré oblasti života. Snad i díky tomu dnes patří mezi nejoblíbenější byliny. Nejenže má skvělé účinky i využití, ale také krásně vypadá a nádherné fialové květy příjemně voní. Při pěstování je nenáročná a vůbec není těžké ji do zahrádky zařadit. Levandule se často používá při zklidnění stresu či úzkosti a může také pomoci při nespavosti. Pokud máte problémy se spaním, dejte si pod polštář pytlíček sušené levandule. Uvidíte, že se problémy s nespavostí brzy vyřeší.
Levandule a její kosmetické využití
Levandule nejen krásně vypadá a voní, ale je často využívána v kosmetickém průmyslu. Už staří Římané znali její jedinečné účinky a přidávali si její květy do koupelí. Levandule jsou skvělé v tom, že se zpracovávají jak květy, tak ale i stonky s lístky. Nejčastější formou je sušená levandule, která si v tomto stavu stále zachovává svou nádhernou aromatickou vůni.
Pomáhá proti molům
Levandule je také vysoce repelentní pro mol šatní a jiný hmyz. Vaše oblečení ochrání a zároveň provoní šatní skříň. Jednoduše naplňte sáčky sušenou levandulí nebo lze případně namočit vatové kuličky do levandulového esenciálního oleje. Vybranou směs pak umístěte do skříně či zásuvky.
Komáři nemají šanci
Ačkoliv její aromatická vůně člověka dokáže potěšit, u hmyzu působí naopak – bez problému kromě molů zažene i komáry. Její využití je naprosto jednoduché. Můžete ji pěstovat doma poblíž slunného okna nebo venku na zahradě poblíž místa, kde sedíte. Levanduli také lze natrhat do vázy či ji usušenou zavěsit do oken. Neučiníte špatně, když si sáček se sušenou levandulí vložíte mezi oblečení. Komáři už nebudou mít šanci.
Letní ochucení
Léto je přímo stvořené pro experimentování. Takový levandulový sirup je skvělou přísadou, která nápojům přidá květinovou chuť s nádechem sladkosti. Je snadné a levné ho vyrobit v pohodlí domova a vaši kuchyni naplní svěží vůní zahrady. Levandulový sirup dodá aromatickou sladkost nejen koktejlům, je totiž ideální pro slazení a ochucení teplých i studených nápojů, ale také různým pokrmům. Fialová barva levandule i příjemná vůně navodí tu pravou letní atmosféru a vy si pokrmy ochucené o sirup vychutnáte o to víc.
Recept na levandulový sirup za studena
Existuje spousta receptů na výrobu sirupu a každý si lze upravit dle vlastních preferencí. Pokud si vybere sirup připravovaný za studena, musíme počítat s kratší trvanlivostí. Zato si však zachová více účinných látek.
Suroviny
- hrst celé levandule (nať i květy)
- 1 kg cukru
- citron
- 3 lžičky kyseliny citronové
Postup:
1. Připravte si litr vody a převařte ji. Do stále horké vody přidejte nastříhanou nať s květy.
2. Přidejte šťávu z jednoho citronu a tři lžičky kyseliny citronové.
3. Poté hrnec nebo zvolenou nádobu zaklopte pokličkou. Tekutinu nechte odstát na tmavém a chladném místě minimálně 24 hodin.
4. Jakmile doba uplyne, přeceďte tekutinu přes sítko do jiného hrnce. Přidejte kilo cukru a míchejte, dokud se nerozpustí.
5. Sirup nalijte do čistých lahví.
6. Pokud chcete prodloužit trvanlivost sirupu, přidejte několik kapek 40% alkoholu.
Levandulový sirup vařený
Při varu levandule sice ztratí na množství účinných látek, ale zato déle vydrží. Pokud chcete uvařit více várek a uchovat sirup do zásoby, je to nejlepší volba.
Suroviny:
- 100 g květů levandule
- citron
- 2 kousky skořice
- 1 kg cukru
Postup:
- 1. Nastříhejte květy levandule a dejte je do hrnce. Zalijte je vodou.
- 2. Přidejte citron nakrájený na plátky a skořici.
- 3. Přiveďte k varu a vařte zhruba 15 minut.
- 4. Poté hrnec odstavte z plotny. Směs nechte zchladnout a na temném místě louhujte 24 hodin.
- 5. Následující den tekutinu přeceďte přes sítko.
- 6. Přidejte cukr a nechte pár minut povařit.
- 7. Sirup ihned přelijte do vyvařených láhví. Zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru.
Psali jsme také: Dopřejte si bohatou záplavu voňavých růží i v pozdním létě a na podzim
Autorský článek, další zdroje: alphafoodie.com, abecedazahrady.cz