Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou ničíme nejen houby, ale i naše zdraví

Ostatní 21. září 2018 | 08:38 — Šárka Vondráčková
Houby se mohou sušit, zavařovat a také mrazit. Ale i tento způsob zpracování má svá pravidla, jinak by se mohlo stát, že si pochroumáte zdraví.
Další 4 fotografie v galerii
Houby musíte vždy nejprve podusit / Depositphotos

Houbařská sezona už propukla a řada lidí nosí domů plné koše. Možná, že si některé hříbky chcete nechat na pozdější konzumaci. A ideální volbou je zmrazení. Představíme vám správný způsob, abyste si je mohli vychutnat třeba i uprostřed zimy.

Houby můžete omýt

V první řadě je třeba připomenout, že je důležité, abyste sbírali a uchovávali jenom kvalitní a zdravé houby. Takové, které nejsou napadené plísní ani jinými chorobami. Před zmrazením je vždy dobře očistěte a na rozdíl od hub, které jsou určené k sušení, je můžete propláchnout pod tekoucí vodou.

Babky i lišky

Nejvhodnější pro zmrazení jsou všechny hřibovité houby, a to včetně babek, které se naopak nemají sušit. Více o tom, proč i jak správně houby sušit, jsme psali zde. Zmrazit se dají i další druhy hub, například žampiony, lišky anebo jedlé holubinky.

Syrové jsou toxické

Než dáte hřiby do mrazničky, předvařte je. V žádném případě je nedávejte do mrazáku v syrovém stavu. Houby se totiž nezamrazí okamžikem, kdy zavřete dvířka mrazáku. Uvnitř hub jsou enzymy, které se je snaží ze všech sil zlikvidovat a rozkládají je. Během toho se neustále uvolňují mykotoxiny, což jsou škodliviny, které pak napadají hlavně slinivku. A než se hřiby zamrazí na nějakých minus dvacet a činnost enzymů ustane, trvá to několik hodin. Proto je dobré je nejprve tepelně upravit.

Mražené půlky

Houby můžete rozpůlit nebo rozkrájet na čtvrtky, malé hříbky nechejte v celku. Kousky pak vhoďte do vroucí vody, v níž je sůl a trochu octu. Délka vaření odpovídá jejich velikosti a tuhosti, to znamená 4 až 8 minut. Po uplynutí času je ochlaďte ve studené vodě. Teprve až vychladnou a oschnou, dejte houby do sáčku a teprve pak do mrazáku.

Předvařené plátky

Pokud si chcete přidělat trochu víc práce, můžete houby před zmrazením nakrájet na silnější plátky a pak je čtyři minuty předvařit. I v tomto případě přidejte sůl i ocet. Postup je pak stejný jako u půlených plodnic.

Dušení hub

Jestli jste se rozhodli, že houby podusíte, nakrájejte je na větší plátky a duste je nejprve v troše vroucí vody a ve vlastní šťávě a až potom přidejte trochu oleje. Poté celou nádobu i s houbami ochlaďte ve studené vodě. Vychladlou směs dávejte do kelímků nebo misek a zamrazte. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Golfský proud výrazně zpomalil. Pro Evropu to může mít katastrofální následky

Pokud se váš pes začal honit za vlastním ocasem, zpozorněte....

Květinové jarní dekorace vám zvednou náladu. Vytvořte si je...

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Vytáhněte zazimované muškáty. I zažloutlé a neduživé...

Staré džíny je škoda jen tak vyhodit. Jednoduše je...

Spaní na zemi na matraci má své příznivce i odpůrce. Víme,...

Zavřít reklamu