Chřadne vám orchidej a nechce kvést? K nápravě stačí změnit malou drobnost

Ostatní 29. září 2018 | 12:18 — Šárka Vondráčková
Ať děláte, co děláte, stále vám vaše orchidej nechce vykvést? Možná, že jí stačí málo. Zkuste ji přesadit.Ač se to zdá být poněkud neuvěřitelné, na tom, v čem vaše orchidej roste, hodně záleží.
Dalších 6 fotografií v galerii
Pokud vám chřadne orchidej, je načase ji přesadit / Depositphotos

Pokud je jí květináč hodně malý nebo má viditelně prorostlé kořeny ven, je jasné, že v takovém prostředí se květina asi dobře necítí. Aby vás orchidej obdařila záplavou květů, je totiž potřeba jí vybrat vhodný květináč. A i ten musí splňovat několik kritérií.

Ani malý, ani velký

Správný květináč na orchidej by neměl být ani malý, ani příliš velký. A hlavně by měl být vyroben nejlépe z průhledného plastu. Tedy takový, ve kterém jste si ji koupili. Díky tomu můžete sledovat, zda má rostlina dostatek vlhkosti, nebo naopak netrpí nedostatkem vláhy.

Pusťte kořenům vzduch

Dalším důležitým atributem je tvar květináče. Ten totiž nesmí být vespodu rovný, ale mít vyvýšené dno, a v něm navíc dostatečné množství otvorů. Díky nim totiž bude moct ke kořenům proudit dostatek vzduchu.

Co se týče substrátu, kupte takový, který je určený přímo pro orchideje. Květinu můžete pěstovat jen v čisté kůře, ta ale musí být upravena. Koupit můžete jedlovou ůru nebo sekaný kokosový obal.

Zkuste polystyren

Orchidej nejprve opatrně vyndejte z obalu. Pak ji zbavte starého substrátu. Stačí kořeny lehce oklepat, klidně je můžete osprchovat. Odumřelé kořeny, které jsou měkké a hnědé, ostříhejte. Pak rostlinu vložte do nového květináče. Na úplné dno dejte kousky nalámaného polystyrenu nebo kousky pemzy.

Tímto krokem ještě více podpoříte proudění vzduchu ke kořenům. Pak použijte substrát. Prsty jej zastrkejte i všude do prostoru mezi kořeny tak, aby žádný nevylézal ven. A máte hotovo. Orchidej nezapomeňte pravidelně zalévat a čas od času jí dopřejte i hnojivo. Třeba česnekové. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli...

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Zavřít reklamu