Nemůžete povolit šrouby, vyčistit baterie nebo spáry? Zkuste kolu

Ostatní 29. října 2018 | 11:10 — Veronika Prášilová
Nápoje kolového typu stále patří mezi nejprodávanější na celém světě. Dnes nechceme polemizovat nad účinky na lidské zdraví, nýbrž nabídnout několik zajímavých tipů na její využití v domácnosti či v garáži.
Další 3 fotografie v galerii
Kola nemá využití jen v potravinářství, ale umí pomoci i při úklidu / Internet

Vyrábí se mnoho druhů koly, většina z nich obsahuje kyselinu fosforečnou, která se využívá při výrobě těst, sýrů a také k okyselení nápojů. Je to čtvrtá nejčastější kyselina používaná v potravinářství. Pojďme se však podívat, jak můžeme kolu využít i jinak, než na pití.

Vyčistíte skoro vše

Obecně se dá říci, že kola je univerzální čistič. Poradí si se skvrnami, mastnotou, usazeninami i rzí. Aby se vám s ní lépe pracovalo, přelijte si třeba již zvětralou kolu do rozprašovače a pojďte se projít po bytě. Kyselina fosforečná obsažená v kole rozpouští vápenaté a železité usazeniny, což se hodí pro čištění vodovodních baterií, sprchových koutů, spár mezi kachličkami či toaletní mísy. Nastříkejte na ně kolu a nechejte působit co nejdéle. Poté opláchněte vodou a vytřete do sucha.

Šup s ní do záchodu

U toaletní mísy se osvědčilo přelít si kolu do prázdné lahve od čističe na WC se zahnutým hrdlem, abyste ji mohli nastříkat pod okraje. Opět nechejte působit co nejdéle, klidně přes noc. Po spláchnutí se budete divit, co vše se uvolnilo z pod okrajů.

V kuchyni můžete kolu použít na čištění kovové mřížky či filtru digestoře. Rozpustí mastnotu a jiné dlouhodobé usazeniny. Připálené hrnce či pánve kola nevyčistí dokonale, ale minimálně naruší připáleniny a usnadní další čištění.

Pokud naopak chcete čistit nerezové příbory, zkuste jinou vychytávku, která se také používá v potravinářství. Inspiraci hledejte v našem článku.

Povolte si šrouby

Kola je také dobrá na rez. Určitě jste slyšeli, jak dokáže rozpustit zoxidované usazeniny na kontaktech autobaterie nebo vyčistit motor, když jej prolijete velkou lahví koly. Ale proč byste to dělali? Spíše byste poškodili plastové části nebo hadičky a těsnění. Vyzkoušet ji ale můžete na čištění disků kol nebo na zarezlé šrouby, které nejde odtáhnout. Namočte pruh staré látky do koly, omotejte šroub a vyčkejte.

Budete-li mít štěstí, spoj povolí. Kolou se také můžete pokusit vyčistit olejovou skvrnu uniklou na zem garáže nebo před domem. Polijte ji kolou, nechejte působit a spláchněte vysokotlakým čističem.

Ne všechno dopadá dobře

Často je kola vychvalovaná i na odstranění žvýkačky z vlasů nebo koberce. To však nedoporučujeme hned ze dvou důvodů. Jednak může kola změnit odstín barvených vlasů, jednak nevíte, jak by dopadl koberec po ataku silné kyseliny. Raději použijte kostky ledu v sáčku. V chladu žvýkačka ztuhne a půjde vydrolit.

Malý tip pro děti

Na závěr přidáme pokus, který se bude líbit dětem. Do hrnku s kolou dejte zašlé mince, občas promíchejte a nechejte třeba přes noc působit. Výsledkem budete příjemně překvapení. Možná, že dokonce s takovými mincemi nebudete chtít ani platit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Majitelé veteránů a sběratelé jsou pro automobilky...

I balkon otočený na sever může přetékat záplavou květů....

Zavřít reklamu