Jak vydlabat dýně, aby krásně vypadaly a vydržely co nejdéle

Ostatní 01. listopadu 2018 | 08:45 — Veronika Prášilová
Vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, duchové, čarodějnice, černé kočky, sovy nebo kostlivci. To vše jsou symboly svátku Halloween, který se v anglosaských zemích slaví 31. října. V Česku máme o dva dny později Dušičky a jeden zvyk jsme si přebrali – vydlabané dýně.
Dalších 10 fotografií v galerii
Takové dýně vám budou všichni závidět / Shutterstock

Během Halloweenu děti ve většině anglicky mluvících zemích chodí od domu k domu ve strašidelných kostýmech se slovy „koledu, nebo vám něco provedu“. Typicky pomažou pastou kliku od dveří, pomalují auto nebo rozházejí listí po zahradě. Lidé se proto raději vykupují sladkostmi. Název Halloween vzešel z anglického výrazu pro předvečer Všech svatých All Hallows' Eve.

Naše tradice

U nás vzpomínáme 2. listopadu na zesnulé, pro což se vžil lidový název Dušičky. A to je čas zapalování svíček za duše našich blízkých, kteří už nejsou mezi námi. A protože i v našich končinách hojně rostou dýně, není divu, že jsme i u nás začali vydlabávat, vyřezávat a zdobit naše příbytky těmito krásnými a doslova oduševnělými dekoracemi.

Jak vydlabat dýni

Ve vrchní části dýně kolem stopky vyřežte kruhový otvor o takové velikosti, abychom mohli pohodlně vydlabat dužinu. Na to si vezměte latexové rukavice, abyste si neušpinili ruce a vlákna vám nezůstala za nehty. Z dužiny si později můžete připravit luxusní čokoládový dezert. Na dýni si fixou předkreslete otvory, které budete chtít udělat. Na vyřezávání otvorů použijte ostrý tenký nůž, například na zeleninu nebo steakový. Naříznout otvory můžete snadněji odlamovacím nožem. Pro toho, kdo si troufne na složitější a jemnější tvary, jsou určené speciální nože na vyřezávání ovoce a zeleniny zvané carvingové.

Aby dýně vydržely co nejdéle

Dýni nedlabejte příliš blízko slupce, aby zůstaly silnější stěny a dýně zůstala pevná a nehroutila se. Vydlabaným dýním prodloužíte trvanlivost, když je namočíte na několik hodin do vody s trochou sava kvůli zbrzdění případných houbových infekcí. Menší dýně ponořte do hrnce či lavoru, větší do vany. Pak je osušte a natřete vnitřky a všechny otvory stolním olejem nebo vazelínou, tím výrazně prodloužíte jejich trvanlivost.

Čím dýně prosvítit

Na menší dýně vám postačí čajové svíčky, u větších použijte hřbitovní svíce v plastovém obalu. Efektněji vypadají ty v červeném plastu. Jelikož při hoření svící dochází k vysušování dýní, můžete je nahradit LED světýlky či lampičkami. Existují i blikající nebo „mrkací“ s efektem hořícího plamene. Způsobů, jak si dekorativně pohrát s dýněmi, je spousta. Několik nápadů přinášíme v naší fotogalerii.  

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hádka v rodině Britney Spears. Zpěvačka napadla svoji mladší sestru Jamie

Jak snadno navrátit chuť i křupavost gumovým rohlíkům

Výborný recept na langoše s jogurtem. Za pár minut budete...

Mytí auta v zimě: Některým vozům může být přehnaná...

Udělejte si smažený sýr z hrnku podle receptu Ládi Hrušky....

Cukrovkáři mohou zahradu přizpůsobit svým potřebám....

Při praní děláme stále ty samé chyby. Víc pracího...

Zavřít reklamu