Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám dlouho vydržel
Ponechme stranou polemiku nad výhodami a nevýhodami živých a umělých stromků. Zastánci obou táborů by se mohli do krve pohádat, ale to je asi to poslední, co bychom na Vánoce chtěli, že? Na úvod ještě termínová poznámka: Vánoce končí první nedělí po Třech králích, ale vžilo se, že se stromeček odstrojuje již 6. ledna. Je to na vás, a také na kondici stromku.
Kde koupit vánoční stromek
Na vánoční stromek rozhodně nechoďte s pilkou do lesa. Hrozí vám opletačky se zákonem, tučná pokuta a zkažené svátky. Stromky, které nejsou určené pro trh, bývají také natřeny tekutinou, která v teple zapáchá. Tento problém může nastat, i když koupíte stromek od pochybného prodejce u silnice. Stromek tedy kupte přímo u pěstitele nebo například u supermarketu od certifikovaného prodejce.
Jaký stromek vybrat
Každý preferuje něco jiného. Smrček je oblíbený pro svou hustotu a tvar, ale nevydrží tak dlouho jako jedle nebo borovice, ta je sice trvanlivá a nejvíce voní, ale poměrně řídká s nepravidelnými větvemi. Navíc jedličky a borovičky téměř neopadávají, následný úklid je tak mnohem čistější. Ale i smrček je především pro svou cenu oblíbený a při správném zacházení z něj po novém roce nezbyde jen opelichaný smeták.
Na co si dát pozor u prodejce
Nekupujte zajíce v pytli, tedy zabalený stromek. Vždy si jej důkladně prohlédněte, aby neměl například nalomené větve. Pozornost věnujte i velikosti, uvědomte si, že větve se ještě roztáhnou do šířky. V potaz vezměte i výšku, která se ještě zvětší o velikost stojanu. Kmen si nechejte seříznout, případně i sfrézovat na šířku stojanu, abyste si ušetřili práci. Poté si stromek nechejte zabalit do sítě, nikdy do igelitu.
Jak stromek uskladnit do Vánoc
Stromek doma uskladněte nejlépe venku, tedy na balkoně či terase tak, jak jste jej přinesli. Pár dnů před strojením jej přesuňte do garáže nebo sklepa, aby jeho přechod do tepla nebyl takovým šokem. Můžete jej také již vybalit, aby jeho větve povolily a při zdobení se nezlomily.
Jaký stojan je nejlepší
Stojan musí bezpečně udržet poměrně nestabilní stromek, aby se nepřevrátil, měl by tedy být těžký a široký. Existují i stojany, které umožňují pohodlné upevnění, když jste na to sami. Nejlepší stojany mají také možnost dolévání vody, která stromek pomáhá udržet svěžejší. Před usazením stromku do stojanu seřízněte kmen o 2 - 3 cm kvůli lepšímu vstřebávání vody (máte-li na to uzpůsobený stojan).
Kam stromek umístit
Stromku vyhraďte co nejchladnější a nejsvětlejší místo, například kout blízko okna, co nejdál od topení. U podlahového topení nastavte, je-li to možné, na Vánoce o něco nižší teplotu. Na stromek by také nemělo přímo svítit slunce. Máte-li děti nebo zvířata, jsou lepší kouty než volný prostor. Také můžete stromek uchytit ke stropu, stěně nebo skříni.
Jak se o stromek starat
Máte-li stojan s možností dolévání vody, starejte se o její pravidelný přísun. Nepoužívejte žádné hnojivo, stromku nepomůže a navíc by mohlo začít zapáchat.
Co se stromkem po Vánocích
Každé město či obec provádějí po Vánocích svoz vánočních stromků. Nemůžete-li tedy stromek sami vhodně zlikvidovat, využijte tuto možnost. Stromek tedy důkladně odstrojte, nezapomeňte na opravdu všechny ozdoby, především kovové háčky, prskavky a jiné. Stromek volně položte k popelnici, nikoliv do ní. Obce často svoz plánují na přesné termíny, nenechávejte tedy stromek dlouho zavazet venku. A tyto termíny si pohlídejte, svozy netrvají do nekonečna.
Pak byste stromek museli odvézt do sběrného dvora. Nepotřebný vánoční stromek ale ještě může posloužit jako materiál pro výrobu užitečných věcí. Máte-li tvořivého ducha, podívejte se na tento náš tip.