Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se zbavit rybenek?

Ostatní 20. srpna 2019 | 11:00 — Veronika Prášilová
Milují vlhko a tmu. Pokud takové prostředí mají, může jich tam být spousty. A je jedno, jestli se jedná o koupelnu, spíž či sklep. Možná ani nevíte, že je doma máte, protože ožívají v šeru. Poznáte to snad jen podle drobně okousaných věcí, které se zpočátku mohou jevit jen jako běžné opotřebení.
Další 4 fotografie v galerii
Možná ani nevíte, že je doma máte, protože ožívají v šeru / Shutterstock

Už víte, koho máme na mysli? Řeč je o hmyzu, který důvěrně zná snad každá hospodyňka. Jak se otravných rybenek zbavit, se dočtete na dalších řádcích.

S kým máte tu čest

Rybenky patří mezi bezkřídlý hmyz, který má rád tmavá a především vlhká místa. Tento fakt a také jejich tvar připomínající vodního živočicha jim dal jméno nejen české, ale i v řadě cizích jazyků. Žijí tři roky a množí se v jakémkoliv ročním období tak, že kladou vajíčka.

Pro člověka nejsou nebezpečné, ale škody vám napáchat mohou. Jelikož se rybenky živí sacharidy a škroby, ve spíži mohou být jako doma. Když nenajdou zbytky mouky, zrníčka rýže a podobné drobky, mohou se pustit do obalů potravin, do kterých se pak zase mohou dostat moli a jiný hmyz. Rybenky mohou okusovat i kožené výrobky, ale i koupelnové předložky nebo dokonce koberce.

Snižte vlhkost, zalepte spáry

Abyste rybenkám co nejvíce znepříjemnili případný pobyt u vás, snižte na maximum vzdušnou vlhkost. Hodně větrejte, podlahu vytírejte do sucha, při vaření používejte odsavač par. V místech, kde se objevují rybenky, zkontrolujte stěny, zda u země nejsou škvíry, odloupnuté tapety, nedoléhající podlahové lišty nebo nejsou poškozené spáry kachliček. Taková problematická místa opravte, čímž rybenkám doslova zavřete dveře. Jak opravit spáry píšeme zde.

Nastražte pastičky

Jakmile v místě s výskytem rybenek provedete předcházející preventivní opatření, zkusit ještě můžete následující rady. Vzhledem k tomu, co mají rybenky rády, můžete jim nastražit pasti. Na kus lehce navlhčené látky nebo papíru přes noc nastrouhejte syrový brambor. Ráno bude stačit papír zmačkat a vyhodit do popelnice.

Osvědčila se také sádra, kterou můžete nasypat na kus navlhčeného hadříku. Ráno jej propláchněte horkou vodou a večer lov zopakujte. Je také vyzkoušené, že rybenkám nevoní levandule a vanilka, ovšem jen ta pravá. Nebude-li vám líto jednoho vanilkového lusku, podélně jej rozřízněte na čtvrtiny a rozmístěte do rohů místnosti. Nebo do nich nastříkejte sprej se zředěným levandulovým olejem, anebo v místnosti rozmístěte pytlíčky se sušenou bylinkou.

Když to nejde po dobrém

Jestli se vám z jakéhokoliv důvodu nechce zkoušet předchozí rady, nebo nebyly stoprocentně účinné, vsaďte na chemické přípravky. Dostanete je v hobby marketech nebo velkých drogeriích, kde vám také doporučí další postup pro úspěšný boj s rybenkami.

Dalším otravným hmyzem v domácnosti je takzvaná krátkonožka kousavá, o jejíž neplechách jsme psali zde. Prohlédněte si fotogalerii a vězte, že za všemi obrázky se ukrývá jeden a týž tvor!

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu