Jak vyleštit zašlý porcelán, abyste mu neuškodili? S těmito jednoduchými tipy to zvládnete

Ostatní 22. srpna 2019 | 13:50 — Veronika Prášilová
Péče o nádobí, které je vyrobeno z moderních materiálů, není často nikterak náročná a v drtivé většině snese nejen oplach v myčce, ale také použití různých chemických prostředků. Jak je to však v případě, že máte doma ve skříni starý porcelán nebo keramiku po babičce, který byste rádi alespoň čas od času využili, ale máte obavu, jak se o něj postarat, abyste mu spíše neuškodili?
Další 3 fotografie v galerii
Z takového nádherného servisu je radost pít / Depositphotos

Pojďte se s námi podívat na několik tipů, díky kterým byste svůj rodinný poklad mohli bezpečně ošetřovat a díky nimž vám udělá ještě velkou službu.

Chemii nechte stranou

Ať už chcete čistit sklo, porcelán nebo keramiku, rozhodně nesahejte po čisticích prášcích, které obsahují tvrdé částečky. Svým složením a strukturou by mohly zničit nejen povrch vázičky či hrníčku, ale také jeho zdobení. Zvláště u letitého nádobí je totiž velmi těžké určit, zda byla malba pod glazurou, nebo až na ní.

Jen nepatrné množství vody

V dřívějších dobách byly velmi moderní a oblíbené skleničky, které měly zlatý kovový okraj či celé zdobení. Myslete na to, že tento typ nádobí nesnese příliš mnoho vody a je tudíž vhodné jej pouze otírat vlhkým hadříkem, případně vatovým tamponem, a poté kvalitně vysušit. Pokud se na skle objevil zašedlý povlak, můžete se jej zbavit kapesníčkem namočeným v octu. Dalším skvělým pomocníkem v boji s letitým povlakem jsou také překvapivě tablety do myčky, které se nechají přes noc rozpustit v lavoru s vodou. Více o této vychytávce se dočtete zde.

Vsaďte na štěrk i jedlou sodu

Stejný postup můžete praktikovat u váziček, které se pyšní letitým vnitřním nánosem. Tady už ale kapesník namočený do octa nemusí vždy stačit, proto můžete sáhnout po těžším kalibru. Je-li váza pevnější, vsypte do ní hrst písku nebo jemného štěrku a zalijte jej teplou vodou s přípravkem na mytí nádobí. Párkrát s nádobím zahrkejte a poté nechejte obsah odstát. Tento postup můžete ještě několikrát zopakovat, aby byl výsledek efektivnější.

A pokud se na vašem vysněném hrníčku či vázičce objevily po letech prasklinky, které zanechal drobný prach, zkuste je obalit papírovým ubrouskem namočeným ve směsi vody a jedlé sody a nechejte pár hodin působit. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během pošmourného podzimu

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Barevný podzim vybízí k cestování. Navštivte kouzelná...

Víte, co aktuálně platí? Změny v cestování od dnešního...

Něco tak kouzelného jste už dlouho neviděli. Pospěšte si....

Zavřít reklamu