Papírová pohroma aneb co dělat, když s prádlem vyperete i papírový kapesník

Ostatní 06. listopadu 2019 | 17:39 — Anna Novotná
Papírová pohroma. Tak se nazývá situace, když zapomenete v kapse použitý papírový kapesník a kalhoty vyperete. Kapesník se rozpadne na malinké kousíčky, které z prádla pak nejdou dolů. Poradíme vám, co s tím.
Další 3 fotografie v galerii
Když se pere černé prádlo, člověk má skoro strach pračku otevřít / Depositphotos

Je zajímavé, že tyhle pohromy se častěji stávají, když perete tmavé prádlo. Statistiky na to sice neexistují, ale určitě na to platí některý z Murphyho zákonů schválnosti. Předem je dobré vědět, že v některých případech se už onen kousek prádla zachránit prostě nedá. Záleží na materiálu.

Umělé materiály nejsou na nachytání žmolků a chloupků tolik náchylné, protože se po nich většina nečistoty sveze. Nejhůře jsou na tom kousky vyrobené z čisté bavlny.

Vyčistit samozřejmě musíte i buben pračky, často jsou kousky kapesníčku v těsnících gumách. Nepořádek by se potom uvolňoval i do další várky prádla a to rozhodně nepotřebujete. Všechno postižené prádlo přeberte, oberte z největších kusů a chuchvalců a nyní máte několik možností, jak si s celou lapálií poradit.

Ještě jednou vyprat

Můžete všechno ještě jednou vyprat, několikrát vymáchat, vrátit máchací proces a spustit ho znovu. Větší množství vody obyčejně zbaví prádlo další várky chlupů a prachu z papírového kapesníčku.

Sušička na prádlo je skvělým pomocníkem

Skvělým odprašňujícím prostředkem je sušička na prádlo. Pokud můžete, tak zkuste prádlo prohnat sušicím procesem. Odstředivá síla zbaví část oblečení zbytků papírových žmolků, prádlo načechrá a také zbaví prachu. Dále čtěte: Jak šetrně vyprat péřovou bundu nebo polštáře?

Lepící váleček nebo izolepa

Posledním tipem je lepící váleček, který se používá pro zachycení chlupů z domácích mazlíčků. Válečkem trpělivě přejíždějte po jednotlivých kouscích oblečení a tato metoda vás spolehlivě zachrání, jen je nejpracnější.

U těch nejhorších případů udělá z luxusního oblečení alespoň nositelné na nějakou obyčejnou příležitost. Nemáte-li lepící váleček, postačí i izolepa a spousta trpělivosti.

Pozor na filtr v pračce: Po takovéto události je dobré vyčistit filtr v pračce, protože by se nyní mohl snadno úplně ucpat. Také se jím mohou v případě ucpání vracet žmolky zpět do bubnu. Tip: Když budete kupovat dražší čtyřvrstvé kapesníčky, měly i praní v pračce přežít bez úhony. Dále čtěte: Připálilo se vám na plotně mléko? Poradíme, jak se zbavit připálenin i zápachu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu