Upečte si jablka v máslovém župánku, budete se k nim rádi vracet

Recepty 16. prosince 2018 | 12:30 — Veronika Prášilová
Vůně másla, skořice a jablek. Přesně toto spojení je pro mnohé z nás opravdovým symbolem Vánoc. A když se navíc ještě tyto chutě potkají v jednom úžasně chutném receptu, je adventní dezert na světě.
Další 3 fotografie v galerii
Pečená jablka krásně provoní každou domácnost / Internet

Pojďme si proto společně v těchto mrazivých dnech upéct báječná jablíčka v máslovém župánku, které vám přirostou k srdci i k chuťovým pohárkům.

Co budeme potřebovat

Recept, který vám přinášíme, je dimenzován pro čtyři osoby, proto si připravte následující ingredience v tomto množství:

  • 4 větší jablka
  • 10 polévkových lžic cukru (krystal nebo třtinový)
  • celé máslo
  • mletou skořici
  • rozinky

Pokud je vás však doma více, postupujte přesně podle přímé úměry. Pro jednu osobu tedy počítejte jedno jablíčko a dvě polévkové lžíce cukru. A hlavně: pokud máte rádi více rozinek nebo naopak neholdujete skořici, závisí jejich množství čistě na vás.

Jde se na to

Jablka důkladně omyjeme, přepůlíme a zbavíme jádřinců, ale pozor, ovoce neloupeme. Půlky jablek poté vložíme do pekáče nebo zapékací mísy zaoblenou částí dolů, aby z nich vznikly pomyslné misky.

Na střed každého jablka poté nasypeme lžíci cukru, špetku skořice, pár rozinek a poklademe zhruba centimetr silným plátkem másla. Máslo, které zbyde, nakrájíme na kostky či plátky, obalíme ve zbývajících dvou lžících cukru a poklademe je mezi jablka.

Až do vzniku kašičky

Přiklopíme a vložíme do trouby vyhřáté na 180 stupňů Celsia. Pečeme nejprve asi 10 minut do rozpuštění másla. Poté odklopíme a pečeme dál asi 20 až 30 minut, dokud se z másla nestane lepkavá kašička a jablíčka nezačnou zlátnout a po okrajích se kroutit.

Pozor, pálí!

Po upečení jsou jablka dlouho velmi horká, proto buďte při jejich servírování i následné konzumaci velmi opatrní. Dezert můžete podávat buď samotný, nebo například s čerstvou šlehačkou.

Takto pečená jablka chutnají přesně tak, jak si představujeme, že chutnají Vánoce. A pokud si k nim ještě připravíme domácí pečený čaj, o kterém jsme vám psali zde, bude sváteční iluze dokonalá. A věřte tomu, že ačkoli vám na začátku přijde tento dezert nesnesitelně lepkavý, budete se k němu nakonec vracet, i když zrovna nebudou Vánoce. Tak skvělá kombinace chutí vám totiž nedovolí na ni přestat myslet.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový pár na obzoru? Brad Pitt a Emily Ratajkowski spolu začali randit

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Zavřít reklamu