Zahradničení v únoru. Lze založit trávník, provést ořez stromů, první výsadbu nebo hnojení

Zahrada 22. února 2020 | 09:40 — Helena Malá
O únoru se říká, že je to malé jaro. Zahrada se pomalu a jistě začíná probouzet ze zimního spánku a je třeba ji na příchod skutečného jara postupně připravit.
Další 3 fotografie v galerii
Zahrady se pomalu probouzejí ze zimního spánku / Depositphotos

V únoru se můžete směle pustit do přípravy zeleniny na ranou výsadbu, do větší péče o ovocnou zahradu, než tomu bylo v předchozích měsících, a také nastává čas hnojení a dalšího zvelebování. Ovšem to jen v případě, že nemrzne. Stejně jako leden je únor také výborným měsícem pro přípravu a nákup zahradního nářadí a techniky.

Kontrola rostlin

Pokud máte uskladněné cibuloviny a balkonové rostliny, pořádně je prohlédněte a zkontrolujte, zda se na nich neusadili nějací škůdci.

Přes zimu jste pravděpodobně schovali dvouletky pod vrstvu chvojí, aby tady v poklidu přečkaly chladné měsíce. Dopřejte jim teď trochu čerstvého vzduchu a občas ochrannou vrstvu chvojí odkryjte, ať se mohou hezky vyvětrat. Koncem měsíce se zaměřte i na trvalky. Odstraňte všechny jejich nadzemní části a pohnojte je.

Založení trávníku

Pokud to není nezbytně nutné, není v zimě dobré šlapat po trávníku. Pořád může být zmrzlý a každým krokem lze ohrozit křehká stébla a vytvořit nepěkná holá místa. Jestliže už však máte pocit, že je půda rozmrzlá, klidně na trávník přidejte jemný a prosetý kompost. Rovněž se lze pustit i do založení trávníku nového. Vybranou plochu zryjte, zbavte ji velkých hliněných hrud tak, že je roztlučete, a odstraňte kameny, veškeré kořeny i zbytky plevele.

Střih a omlazení dřevin

V únoru se už můžete pustit také do stříhání, prořezávání a omlazování dřevin. Zaměřte se na bobuloviny a zbavte je výhonů starších čtyř let, které mají načervenalou barvu. Jádroviny a peckoviny nechte ještě spát. Jestliže už pominul mráz, opláchněte kmeny a silné větve stromů postřikem. Zpravidla na těchto místech se totiž drží larvy škůdců, které se na jaře zakuklují a pak dokáží nadělat pořádnou paseku.

Koncem měsíce se můžete za pomoci kvalitního a ostrého nože pustit do roubování meruněk, třešní a višní a hloubení jam pro zasazení ovocných dřevin v průběhu jara.

Výsadba a sklizeň

V únoru lze začít se sklízením ozimové cibule, špenátu či růžičkové kapusty. V teplejších oblastech už můžete začít vysévat cibuli, mrkev, ředkvičky a špenát. Ovšem nezapomeňte je přikrýt netkanou textilií, aby vám je mráz nezničil.

Některé druhy zeleniny a bylinek už začněte připravovat na ranou výsadbu. Můžete si připravit brambory a předpěstovat sazenice raného salátu, letního póru, rané košťálové zeleniny, rajčat, paprik, bazalky a majoránky. Vedle toho můžete zrýt půdu v záhonech a pohnojit ji. Před výsadbou pak záhony povápněte páleným vápnem. O tom, jaká pravidla má jarní hnojení, jsme psali zde.

Dobré tipy a rady

  • Veškeré práce na zahradě dělejte vždy v bezmrazém počasí, ať rostlinkám neublížíte. Rovněž se vyhněte i větrným dnům. Úpravy na zahradě provádějte nejlépe ve chvíli, kdy vůbec nefouká vítr.
  • Věnujte pozornost kompostu, zasluhuje si provzdušnit. Obraťte jeho vrstvy – ve spodní části by měla být hrubá vrstva, pak uzrálý kompost a nakonec vrstvička hrubšího materiálu.
  • Jestliže zrovna nenapadla bílá pokrývka sněhu, shrabejte a zkompostujte poslední zbytky zahradního listí.
  • V případě, že se vám pod okny bělá sníh, nevadí. Můžete po něm rozhodit hnojivo nebo kompost. S vodou z tajícího sněhu totiž jejich živiny snadno proniknou do půdy.
  • Zaměřte se na jahody, abyste brzy mohli sklízet lahodné plody. Přikryjte rostlinky fólií, ovšem ne zcela, aby pak mohly být jahodníky opylovány včelami. Díky této vychytávce vykvetou už v dubnu a začátkem června se můžete těšit na sladké jahody.
  • V teplých místnostech už můžete osázet truhlíky.
  • Vysazujte trvalky, které ještě vyžadují zimní přemrznutí. Naopak i s kořeny odstraňte nemocné a odumřelé dřeviny.
  • V únoru se můžete pustit i do řezání větví javorů a hlohů. Tím dodáte jejich korunám krásný tvar.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Zavřít reklamu