S nástupem jara se hodně mluví o vertikutaci. Ne každý ale ví, kdy a hlavně jak ji správně provést

Zahrada 10. března 2020 | 16:16 — Helena Malá
S blížícím se jarem odborníci doporučují majitelům zahrad provést takzvanou vertikutaci trávníku. Jenže i to má svá pravidla. Navíc k dokonalému trávníku jen vertikutace rozhodně nestačí.
Další 3 fotografie v galerii
Vertikutátor dokáže i ze zanedbaného trávníku vykouzlit krásný pažit / Depositphotos

Je pravdou, že pokud se chcete pyšnit krásným a zdravým trávníkem, nestačí jej jen zalévat a pravidelně sekat. Musíte jej také vertikutovat. Jde o provzdušnění trávníku. Ideální je, když k tomuto úkonu přistoupíte dvakrát ročně - na jaře a na podzim.

Vertikutace není vertikulace

I když se o vertikutaci v posledních letech hodně mluví, stále se najdou lidé, kteří toto slovo pořád komolí. Nejčastěji vertikutaci mění za vertikulaci. To je ale nesmysl. Slovo vertikutace pochází z angličtiny a jde o složeninu dvou výrazů - vertical (svislý) a cut (řez).

Významy obou slov přesně vystihují princip vertikutace. Během ní totiž svisle řežete do trávníku. Díky tomu pak váž pažit perfektně vyčistíte, omladíte a ozdravíte.

Dovolte trávníku dýchat

Trávník velmi často zarůstá plevelem a mechem a ze zbytků posečené trávy se v něm tvoří nevzhledná plsť. A pokud se vaše péče omezí jen na sekání a zalévání, trávník začne v plsti kořenit, což vede k tomu, že pažit hůře přijímá živiny z půdy a celkově se takzvaně dusí. To vše vede k tomu, že se na trávníku začnou vytvářet suchá místa nebo hnědé mapy, kde už trávník neroste.

Pomocí vertikutátoru se veškerého plevele, mechu a plsti zbavíte. Zároveň prořežete vrchní vegetační vrstvu a přesekáte travní výběžky, čímž nastartujete obnovu a regeneraci rostlin. Bezprostředně po vertikutaci sice trávník bude vypadat možná hrůzostrašně, ale už po pár týdnech se vám za vaši péči odvděčí zdravějším vzhledem.

Jak vertikutace trávníku pomůže

  • Zvýší cirkulaci čerstvého vzduchu v trávníku.
  • Zajistí trávníku více světla a vody.
  • Zbaví trávník většiny plevele a mechu.
  • Nastartujete růst trávy.

Jak správně vertikutovat

V prvé řadě si musíte pořídit vertikutátor. Stroj připomíná sekačku, ale funguje na jiném principu.

Práci vertikutátorů obstarává rotační hřídel s cca 9 – 16 páry ostrých nožů či drápků. Nože mají hvězdicový nebo trojúhelníkový tvar a během vertikutace se zarývají 2 – 3 mm hluboko do země. Stroje s drápky jsou vhodné spíše jen k čištění trávníku – k vyhrabání mechu a plsti. Pro samotnou vertikutaci vhodné nejsou.

Při vertikutaci pak postupujte stejně jako při sekání trávy sekačkou. U hodně zanedbaných trávníků můžete vertikutovat dvakrát: nejprve podélně po pruzích a pak šikmo do kříže. Nezapomeňte jen správně nastavit nože, hloubka vertikutace musí být maximálně 3 mm.

Výběr stroje je zásadní

Jak už jsme psali výše, vhodnější než stroje s drápky jsou ty s noži. Při výběru vertikutátoru však sledujte i další parametry:

  • pohon (elektrika, akumulátor nebo benzín)
  • šíři záběru (cca 30 – 50 cm)
  • sběrný koš (zda ho stroj má, nebo ne)
  • dostupnost náhradních dílů

Na menší trávníky můžete zvolit elektrický stroj, na větší pozemky se více hodí vertikutátory na benzín, s širším záběrem a dostatečně velkým sběrným košem. A pokud nemáte přístup k elektřině, poohlédněte se po zařízení s akumulátorem. Pokud máte před domem jen opravdu maličký zatravněný prostor, postačí vám i vertikutační hrábě.

Kdy vertikutovat

Nejlepší je provádět vertikutaci dvakrát do roka, na jaře a na podzim. A to u trávníků starých minimálně tři roky.

Na jaře se do vertikutace pusťte v období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září. Přesný termín zvolte podle počasí i stavu trávníku – například na jaře nesmí být zmrzlý ani podmáčený. Nejlepší je vertikutace v době, kdy tráva začíná rašit.

Trávník vhodný pro vertikutaci by měl mít výšku 3 – 4 cm. Pokud tedy jarní vertikutaci odložíte na později, trávu nejdříve posečte. Stejně postupujte také na podzim.

Jen vertikutace nestačí

Jen samotná vertikutace vám ale dokonalý trávník nezajistí. Po řádném očištění a provzdušnění musíte trávník dosít a následně i pohnojit. Poslouží vám k tomu hnojivo pro výživu nově založených trávníků.

Jednou ročně, ideálně na jaře, pak proveďte i pískování. K tomu vám poslouží křemičitý písek, který zlepšuje vegetační vrstvu i půdní strukturu, zvyšuje propustnost vody a živin a omezuje růst mechů a plevele. Aplikujte asi 3 – 5 litrů na 1 m2 plochy, nejlépe do rýh, které po vertikutaci v trávníku vidíte. Úplně na závěr pak trávník dostatečně zalijte. Rady, jak docílit krásného trávníku, se dočtete i v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných...

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Úchvatné pláže, tyrkysová voda, jemňoučký písek. Právě...

Zavřít reklamu