I na miniskalce v květináči můžete pěstovat rostliny, které jsou krásné a zároveň poslouží zdraví

Zahrada 19. června 2020 | 08:56 — Helena Malá
Skalku je možné založit prakticky na každé zahradě. Nejlépe se samozřejmě vyjímá ve svažitém terénu, ale klidně ji můžete mít i v rovinaté zahradě. Pokud přemýšlíte, čím ji osázet, máme pro vás pár tipů. Vsaďte na skalničky, které udělají parádu a ještě vám pomohou vyléčit vaše neduhy.
Další 3 fotografie v galerii
I na miniskalce v květináči lze pěstovat léčivé skalničky / Depositphotos

Kdo má malou zahrádku a touží po skalce, může si ji vytvořit v miniaturním provedení třeba v kamenném či betonovém korytě. Skalničky vám ale porostou i v suché zídce. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, budete se muset rozhodnout, jakým skalničkám dáte přednost. Pokud rádi hledáte pomoc v přírodě, zvolte takové rostlinky, které vám skalku ozdobí a zároveň pomohou utužit vaše zdraví.

Netřesk

Netřesku se bude dařit na slunném stanovišti. Nesnáší přelití, jinak ale péči o něj zvládnou i začínající zahradníci. Pokud mu dopřejete písčitou zem, povede se mu stejně dobře na skalce jako v misce na stole nebo v kamenném korytě. Pěstovat ho můžete kdekoliv, kde je dostatek slunce a písčitá zem.

Léčivé účinky

Netřesk je bohatý na vápník, kyselinu jablečnou, kyselinu mravenčí, slizy, třísloviny, pryskyřice, hořčiny a sacharidy. Má výrazné hojivé, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Hodí se k léčbě ušních zánětů, zánětů dutiny ústní, aftů, oparů, poranění, spálenin. Ale i při léčbě bradavic a kuřích ok. Tato rostlina má rovněž široké uplatnění v kosmetice, protože hydratuje, regeneruje a celkově projasňuje pokožku.

Plicník

Plicníky jsou velmi nenáročné rostlinky, které můžete dát do stínu i na slunce. Mají rády písčitohlinitou zeminu a vystačí si s minimální zálivkou. Jde o rostlinku, která kvete na jaře jako jedna z prvních. Plicník skvrnitý rozkvétá růžově, pak se barva proměňuje do fialové a po opylování zmodrá. Některé druhy kvetou bíle, jiné červeně nebo tmavofialově. V každém případě je však keřík květy přímo obsypaný po celý duben. Později vyrážejí velké listy, u mnoha druhů bílé skvrnité, které skalku ozdobí na celé léto. Začátkem podzimu seschnou a rostlina zatáhne pod zem, aby znovu ožila příští rok v březnu.

Léčivé účinky

Pro okrasné účely se nejčastěji pěstuje plicník skvrnitý, na rozdíl od plicníku lékařského a plicníku tmavého však neobsahuje žádné léčivé látky, takže pokud chcete nejen krásné květy a listy, ale také bylinku na sušení, přidržte se těchto dvou druhů. Pomáhá při léčbě plicních nemocí, hojí a regeneruje sliznice dýchacích cest i trávicího ústrojí, zvyšuje krevní srážlivost, působí mírně močopudně. Zevně ve formě obkladů (nejlépe z čerstvé byliny), záparu nebo silnějšího odvaru se užívá k omývání hnisajících ran nebo krvácejících hemoroidů.

Lomikámen zrnatý

Rod lomikámen zahrnuje asi 400 rozličných botanických druhů, které rostou po celém světě. U nás najdeme šest druhů lomikamenů, nejběžnější je lomikámen zrnatý. Když mu najdete slunné a sušší místo, bude spokojený. Potřebuje propustnou zeminu a dostatek světla. Množí se semeny, ale především vegetativně prostřednictvím lodyžních pacibulek.

Léčivé účinky

Lomikámen pomáhá při ledvinových a močových kamenech, má močopudné a žlučopudné účinky, léčí játra a odhleňuje průdušky a plíce. Lihová tinktura léčí zbytnění prostaty. K vnějšímu použití se doporučuje šťáva z rostliny, a to při bolestech očí a uší, dále proti vypadávání vlasů a nedoslýchavosti. O tom, jak si na zahradě skalku založit, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i teplé dny plnými doušky

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i...

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zemička sice malá, ale nesmírně krásná. Úžasná místa v...

Zavřít reklamu