Pokud vám na zahradě roste netřesk, máte hotový poklad. Uleví od bolesti, zbaví vás oparů, cyst i myomů

Zahrada 20. června 2020 | 08:08 Helena Malá
Netřesk je nenápadná rostlinka, která se objevuje na nejedné zahradě. Dříve lidé věřili, že je ochrání před úderem blesku. To sice nezvládne, ale i tak se vyplatí mít netřesk na zahradě nebo alespoň v květináči. Má totiž ohromné léčivé účinky.
Další 3 fotografie v galerii
Netřesky vypadají krásně a ještě mají ohromné léčivé účinky / Depositphotos

Netřesk si s žádnou jinou rostlinou nespletete. Typické pro netřesk jsou přízemní růžice, které jsou tvořené krátkými a dužnatými listy. Ty jsou špičaté a opravdu silně semknuté k sobě. Nemusí být nutně čistě zelené a mohou je dokonce porůstat bílé pavučinky. Rod netřesků čítá více jak 40 druhů, z nichž vzniklo množství přírodních kříženců. Dalšími druhy přispěli šlechtitelé, takže netřesky existují v tolika formách a kultivarech, že je lze počítat na tisíce.

Netřesk také nádherně kvete. Chochol z květů vyrůstá na dlouhém tlustém stonku, pokrytém stejnými listy, z jakých je tvořena i samotná růžice. Květy mohou mít různou barvu, opět podle druhu (růžovou, bílou, vínovou nebo purpurovou). Vykvétá v létě a na podzim. Po odkvětu hlavní růžice odumírá, v jejím okolí se však velmi rychle tvoří nové.

Konkurent aloe vera

Pokud na vaší zahradě netřesky pěstujete, máte štěstí, protože jde o rostlinu, jejíž léčivé účinky bývají srovnávány se známou aloe vera.

Gel z jejich listů je vhodný k ošetření spálenin, míst po bodnutí hmyzem i k potírání bradavic. Hodí se do osvěžujících koupelí, k čištění pleti i ošetření menších poranění kůže. Změkčuje ztvrdlou kůži na chodidlech i loktech, zjemňuje pokožku rukou.

Pomáhá snižovat stres a zlepšuje imunitu

Netřesk obsahuje mnoho léčivých látek. Mezi ty nejdůležitější patří kyselina mravenčí a jablečná, slizy, pryskyřice, třísloviny, sacharidy, alkaloidy a hořčiny. Netřesk pomáhá snižovat stres, má povzbuzující účinek, podporuje správnou činnost kardiovaskulárního systému, zlepšuje imunitu, mírní vedlejší účinky nejrůznějších terapií (zejména radioterapie či chemoterapie) a má i značné antioxidační účinky.

Zklidňuje podrážděnou pokožku a využívá se i na léčivé obklady. A jeho léčivým vlastnostem neuniknou ani trávicí problémy (nadýmání, zácpa, bolestivé křeče), hemoroidy, průjem, ušní infekce nebo onemocnění dýchací soustavy. Je účinný také proti cystám a myomům.

Netřeskový med

Pokud máte na zahradě netřesku dost, vyrobte si netřeskový med. Budete potřebovat:

  • 250 g čerstvých listů netřesku
  • 500 ml kvalitního medu

Čisté, omyté a osušené listy jemně nasekejte a důkladně promíchejte s medem. Nalijte do sklenice, zavíčkujte a zabalte do potravinářské fólie. Nechte týden odležet. Uchovávejte v chladničce. Vezměte si jednu lžičku každé ráno půl hodiny před snídaní. Netřeskový med posiluje imunitu, čistí tělo od toxinů, mírní zažívací potíže, zácpu a potíže se žaludkem.

Netřeskový olej na bolavé uši

O netřesku je známo, že léčí ušní záněty. Pokud na bolesti uší trpíte, připravte si tento jednoduchý přípravek. Budete potřebovat:

  • 1 lžičku panenského olivového oleje
  • 7 kapek šťávy z listů netřesku

Olej smíchejte se šťávou a vzniklou směs 5× denně kapejte do vnějšího zvukovodu a nechejte 10 minut účinkovat. Tento postup okamžitě uklidňuje veškeré záněty.

Čaj z netřesku

Několik listů netřesku (podle velikosti 4-6) podrťte a zalijte 250 ml vody. Přiveďte k varu a vařte 10-15 minut na mírném plameni. Nechte vychladnout a sceďte. Pijte 1/4 šálku 3-4krát denně. Tento čaj z netřesku uklidňuje žaludek a střeva a odstraňuje křeče. Pomáhá při problémech s močovými cestami a bolestivé menstruaci. O dalších léčivých rostlinách, které lze pěstovat i na miniskalce, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům pořádně prodraží

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu