Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma, lze snadno pěstovat na zahradě i v květináči

Zahrada 08. července 2020 | 07:59 — Anna Novotná
Pupečník asijský, známý také jako gotu kola, patří mezi tzv. mozkové nutrienty. Významně přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace. Může napomoci ke zvýšení fyzických i psychických sil a má celou řadu pozitivních účinků na zdraví. Přitom je pohlednou pokojovou nebo přenosnou rostlinou, kterou lze pěstovat poměrně snadno.
Další 3 fotografie v galerii
Na léčivý nálev z pupečníku asijského lze použít čerstvé i sušené listy / JumpStory

Gotu kola nebo-li pupečník asijský má podle východní medicíny doslova zázračné účinky. Pokud chcete mít neustále přístup k léčivé bylině, která skvěle posiluje nervy a které asijská medicína připisuje i významný vliv na dlouhověkost, snadno ji můžete pěstovat doma na zahradě i v bytě v květináči.

Jde o jednu z nejvýznamnějších léčivých rostlin, která příznivě ovlivňuje fyzické i psychické zdraví člověka. Pochází z tropických oblastí Asie, u nás se pěstuje jako nádobová rostlina, kterou je třeba chránit před mrazem.

Pupečník posiluje nervový systém a obranyschopnost organismu

Látky obsažené v listech pupečníku asijského posilují nervový systém a obranyschopnost organismu, přispívají ke zvýšení inteligence, zlepšují paměť a prodlužují délku života.

Působí protizánětlivě, zabraňují usazování cholesterolu v cévách a zlepšují krevní oběh. Čaj z nich připravený pomáhá vyvážit pravou a levou mozkovou hemisféru, které svým tvarem listy pupečníku připomínají. Při zevním používání přispívají k léčbě ran, aftů, zánětů žil i celulitidy, neboť zvyšují pružnost kůže.

Zlepšuje fyzickou odolnost a vitalitu, pomáhá při diabetu

Rostlina také zlepšuje fyzickou odolnost a vitalitu, pomáhá při revmatismu i astmatu a zmírňuje i průběh diabetu 2. typu. Rovněž tato bylinka himalájských jogínů příznivě ovlivňuje zrak a údajně navozuje stav harmonie.

Jak pupečník pěstovat

Pupečník je plazivá, půdopokryvná rostlina. Není však mrazuvzdorný, proto se pěstuje v nádobách, ať už celoročně v pokoji, nebo jako přenosná rostlina. Velmi dobře vypadá v prostorném závěsném květináči, truhlíku či košíku, ze kterého výhony volně splývají.

Vyhovuje mu humózní substrát s příměsí písku, který by měl být stále mírně vlhký. Snadno se množí odnožemi. Co se týká nároků na světlo, má tato rostlina ráda plné slunce až polostín. Její pěstování je velmi snadné a zvládne to i začátečník. Svěží rostlina vypadá v nádobách velmi dekorativně. Sazenice jsou dnes již ve specializovaných zahradnictvích běžně k dostání.

Jak rostlinu užívat

Z listů pupečníku, čerstvých i sušených, lze připravit léčivý nálev – postačí lžička podrcených listů na šálek vroucí vody. Nálev lze popíjet jednou až třikrát denně, zvláště v náročném a zátěžovém období. Po třech týdnech užívání je vhodné učinit týdenní pauzu, pak lze kůru zopakovat. Čerstvé lístky a výhonky jsou výtečné do salátů i smoothies. V Asii jsou čerstvé listy pupečníku běžně přidávány do zeleninových salátů, nebo se krátce povaří či podusí a podávají jako příloha. Psali jsme také: Pachysandra je perfektní zeleň na zahradu. Nepropustí ani plevel a vydrží i mrazy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně nešlápnete vedle

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Úchvatné pláže, tyrkysová voda, jemňoučký písek. Právě...

Sen všech dobrodruhů. Na tuhle jízdu nikdy nezapomenete

Zavřít reklamu