I zazimovaný balkon mohou zdobit rostliny. Musíte ale vybrat správné, kterým zima nevadí

Zahrada 09. listopadu 2020 | 10:50 — Helena Malá
Zazimovat je třeba také balkon. Neznamená to ale, že musí být nutně prázdný. I v tomto období ho můžete vyzdobit živými rostlinami. Jen musíte vědět, jaké druhy zvolit.
Další 4 fotografie v galerii
Také balkon je vhodné zazimovat / Depositphotos

Zima už vyloženě klepe na dveře a může tu být dřív, než se nadějete. I proto je nejvyšší čas zazimovat balkon, který jste využívali celé léto. Poradíme, na co nezapomenout i to, jak si lze i v tomto čase balkon ještě vyzdobit.

Teplomilné rostliny dejte domů

Pokud máte na balkoně teplomilné rostliny, přeneste je domů do tepla. Nejlépe jim bude v místnosti, kde teplota nepřesáhne 15 stupňů Celsia. Omezte také zálivku, dopřejte rostlinám vláhu tak jednou za dva týdny. Odolnější rostliny nechejte klidně venku, ale květináč i nadzemní část obalte geotextilií nebo jutou. U kmínku je dobré nechat trochu místa na zálivku. Aby půda nevysychala a nepromrzala, můžete ji pokrýt vrstvou mulče.

Ukliďte nábytek a podlahu

Pokud máte možnost přemístit nábytek z balkonu jinam, určitě to udělejte. Posloužit vám může třeba sklep. Pokud to nejde, musíte vše nechat na balkoně. V takovém případě je ale dobré nábytek překrýt plachtou, která nábytek ochrání před povětrnostními vlivy. Mrazům dobře odolávají kousky z kovu nebo umělého ratanu, dřevěný nábytek je ale poněkud náchylnější.

Před nástupem zimy pak vyčistěte také podlahu. Na dlažbu můžete použít třeba vysokotlaký čistitč, ale poradíte si i bez něj. Dřevěnou podlahu opatrně vyčistěte a pak naimpregnujte vhodným přípravkem.

Ošetřete kovové části proti rzi

Hodně lidí zapomíná před zimou na ošetření kovových částí balkonu proti rzi. Ať už jde o konstrukci, zábradlí nebo kovové části zastínění. Pořiďte si přípravek proti korozi a vše kovové jím natřete. Na jaře vás pak nepřekvapí rezavá místa.

Stínicí technika

Pokud máte na balkoně stínicí techniku, sundejte ji a uložte dovnitř. Než to ale uděláte, pořádně vše vyčistěte. Na potah markýz lze použít vlažnou mýdlovou vodu. Než vyčištěnou stínicí techniku uložíte k zimnímu spánku, nezapomeňte ji pečlivě vysušit, jinak vám může na potahu vzniknout plíseň. Totéž platí o slunečníku. O tom, jak se v bytě bránit slunečním paprskům, jsme psali zde.

Oživte balkon vhodnými rostlinami

I  zazimovaný balkon však mohou zkrášlit živé rostliny. Jen je třeba zvolit vhodné druhy, kterým chlad nevadí. Které to jsou? Třeba tyto:

 • vřesy a vřesovce
 • zakrslé jehličnany
 • zimostráz
 • barvínek
 • brslen
 • libavka
 • hebe
 • cesmína
 • čemeřice
 • jaterník
 • břečťan
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se ztíží návrat do republiky

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se...

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Barevný podzim vybízí k cestování. Navštivte kouzelná...

Víte, co aktuálně platí? Změny v cestování od dnešního...

Zavřít reklamu