Pomozte ježkům se zazimováním a připravte jim na zahradě úkryt

Zahrada 06. prosince 2020 | 11:09 — Klára Sanders
Ježek se na zimu ukládá k zimnímu spánku. Zimu přečkává ve stavu hibernace, kdy jeho tělesná teplota poklesne na pouhých 5 °C a tělesné funkce se zcela zpomalí. Až do jara musí vystačit ze svých tukových zásob. K zimnímu spánku se může ježek uložit i u vás na zahradě, pokud mu vytvoříte dostatečný úkryt.
Další 4 fotografie v galerii
Ježek se na zimu ukládá k zimnímu spánku / Pixabay

Ježci jsou chráněná zvířata, která jsou zároveň pro své okolí velmi užitečná. Pokud jim připravíme na zahrádce dostatečné podmínky, budou našimi skvělými pomocníky. Živí se brouky, červy a slimáky a tím nám na zahrádce pomáhají. Mohou ale nastat situace, kdy bez naší pomoci nemají šanci přežít zimu. Pak bychom zase měli pomoci my jim.

Ne vždy potřebují ježci vaši pomoc

Každoročně se řeší, zda ježci naši pomoc potřebují a zda naší pomocí příliš nezasahujeme do chodu přírody. Bohužel celá čtvrtina ježků, kteří nepřežijí zimu, zemře proto, že nemají dostatek vhodného prostoru na zimování. Spousta dalších ježků zahyne pod koly aut. A pak je tu ještě jedna ježčí skupina – pozdě narozená mláďata, která nestačí dosáhnout správné váhy pro přezimování. Ta mají bez lidské pomoci jen mizivou šanci přežít.

Dříve měli ježci přezimování mnohem snazší, u každého domu našli nějakou hromadu dříví, listí nebo otevřený kompost, v němž se mohli bezpečně zabydlet. Na důkladně uklizené zahradě však útočiště nenajdou, a tak jim nezbývá, než se odstěhovat. Ti méně šťastní nenajdou útočiště a bloudí, dokud nezmrznou nebo neskončí pod koly aut. 

Ježek je užitečný pomocník

Ježek se živí převážně bezobratlými živočichy, takže vyhledává menší slimáky, pochutná si i na různých bobulích a ovoci. Pomáhá nám tak s podzimním úklidem a přitom nás zbavuje i obtížných škůdců. Je aktivní jen v noci, přes den odpočívá ve skrýši pod kamením, dřevem, v listí nebo ve vyšší trávě v odlehlejší části zahrady. Je samotář, zájem o partnera projevuje pouze v době páření. Jeho námluvy poznáme podle funění, dupotu a kvíkání. Zimní spánek mu můžeme usnadnit i tím, že mu potřebný úkryt postavíme.

Vybudujte úkryt pro ježky

Dospělému ježkovi stačí prostor zhruba 40 x 50, vysoký 30 centimetrů. Ideální je dřevěná bedýnka, kterou vysteleme senem, hoblinami nebo suchým listím. Do jedné stěny vyřízneme kulatý otvor o průměru asi 15 centimetrů, který prodloužíme, třeba zbytkem plastové odpadní roury. Ježčí úkryt zapustíme v klidnější části zahrady do země a trubku vyvedeme ven v mírném sklonu, aby do domečku nezatékalo. Na něj pak navrstvíme hromádku listí a kousků dřeva.

Při stavbě domečku se samozřejmě fantazii meze nekladou, jako úkryt může posloužit třeba i stará keramická mísa s poklopem, v jejímž okraji vyloupneme dostatečně velký vchod. Musíme ji však důkladně zakrýt, aby nepromrzla. Dobře postavený úkryt bude ježek ochotně obývat i několik let. Inspiraci na jednoduché příbytky pro ježky naleznete v galerii.

Vhodná potrava

Bodlinatého nájemníka do domečku přilákáme nějakým pamlskem. Ježci ochotně skočí na kousek syrového masa nebo psí či kočičí konzervu. Ježci mají raději jídlo pro kočky. Granule pro psy mohou ježci také, ale více si pochutnají na těch, které jsou určené pro kočky. Lépe jim voní a jsou drobnější. Ježci nesmějí dostávat vepřové maso, uzeniny, solená, kořeněná a příliš tučná jídla a čerstvé pečivo.

Určitě nesmíme zapomenout na pití. Ideální je voda. Pozor! Ježkovi nikdy nesmíme dát kravské mléko, mohli byste mu ublížit, protože jej nedovede strávit.

Stačí jen malá pomoc

Aby ježek bezpečně přežil zimu, měl by vážit nejméně 650 g. Pozdě narozená mláďata, která nestačí dosáhnout správné váhy, zimu s velkou pravděpodobností nepřežijí. Pokud nemáte čas nebo chuť budovat pro ježky příbytek, připravte jim alepsoň kupku dříví a listí nebo volně přístupnou hromádku kompostu. Ježek se vám na jaře odvděčí jako pomocník na vaší zahrádce. Psali jsme také: Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným krmivem. Dopřejte jim to, co mají rádi.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tragická nehoda při natáčení. Herec Alec Baldwin zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra

Zazimování levandule. Na co si dát velký pozor a jak bylinu...

Stále rostou křemenáče, kozáci a hřiby. Mykolog prozradil,...

Postarejte se nyní o muchovník neboli indiánskou borůvku....

Záchrana usychajícího vřesu. Co udělat, aby začal znovu...

Vyrobte si vlastní výzdobu na dušičky. Není na tom nic...

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Zavřít reklamu