Na co nezapomenout v nejbližších dnech v zahradě
Tráva a listí
Tráva bude chtít určitě ještě posekat, už ale nehnojte, zalévejte málo a jen když je příliš velké sucho. Neponechávejte posekanou trávu na trávníku, naopak ho pečlivě vyhrabejte a holá místa dosejte, aby na jaře pěkně zarostla. Konec září je také nejlepší doba pro provzdušnění trávníku vertikutací, zbavíte ho tím mechu a umožníte kořínkům před zimou se nadechnout.
Napadené listy ke konci vegetační doby pečlivě odstraňujte a likvidujte. Určitě nepatří na kompost. Zabraňte škůdcům a původcům chorob. Ušetří vám to do budoucna spoustu starostí.
Ovoce a zelenina
Ovoce byste už měli mít pomalu všechno ze stromů. V září se soustřeďte na švestky, jablka, hrušky a vinnou révu. Z plodících keřů máme na zahradě ještě ostružiny nebo borůvky.
Sklízíme rajčata, papriky, lilky, patizony, cukety, malé dýně, fazolky, červenou řepu a další druhy zeleniny. Je čas konzervování a zamrazování zásob na zimu. Rady a tipy, jak zpracovat švestky na zimu, jsme psali zde.
Jahody vám na začátku své sezóny dávaly sladké dobré plody. Nyní potřebují dobře připravit na zimu a odměnit je za plození. Určitě budou vděčné za opatrné okopávání a přihnojení. V případě potřeby je dobře zavlažujte. Do poloviny září můžete zakládat nové záhony jahod ze zakořeněných dceřiných sazenic.
Ukončíme letnění pokojových rostlin, noci začínají být chladné a některé pokojové rostliny to mohou špatně snášet, proto je přeneseme na svá obvyklá stanoviště do bytu.
Ven na záhony vysévejte zeleninu pro jarní sklizeň. Celý měsíc je ideální pro špenát, koncem září vysévejte kozlíček – polníček, dále ještě lze ředkvičky, kopr, petržel nebo mrkev.
Bylinky
Vytrvalé druhy, které přezimují venku (máta, oregano, tymián, šalvěj, mrazuvzdorný rozmarýn), ke konci měsíce nastelte listím nebo slámou, abyste ochránili jejich kořeny. 16.
Přesaďte si část bylinek do květináčů a pěstujte je na chladnějším, světlém místě. Aby levandule i v našich podmínkách dobře vypadala a bohatě kvetla, do poloviny září ji naposledy sestřihněte. Spodní části stonků tak stihnou do zimy obrazit a dobře přezimovat.
Pokud chcete mít na zimu sušené listy meduňky, tymiánu a petržele, sklízejte je v září. Ppetržel rozložte ve velmi tenké vrstvě a důkladně a co nejrychleji usušte bez stonků. Obsahují nejvíce aromatických látek, ale pozor, nesmějí se sušit na slunci. K podobným ztrátám může dojít i tehdy, když listy neuskladníte ve vzduchotěsných nádobách.
Další důležité práce u ovocných zahrad:
- Sklízíme vlašské ořechy. Počkejte, zda spadnou, popřípadě je setřeste na zem. Po sběru je sušte v jedné vrstvě na suchém a světlém místě (3-5 týdnů).
- Sklízíme dozrálé hrozny révy vinné a jejich keřům zkraťte vrcholky letorostů.
- Rybíz a angrešt prosvětlete odřezáváním starých větví.
- Máte poslední šanci k očkování broskvoní.
- Společně s ovocem neskladujte výrazně aromatické druhy zeleniny, aby ovoce nenačichlo.
- Skladujte, moštujte a kompotujte ovocné plody.
- Vysazujeme nové jahodníky, které musí být dobře zakořeněné, abyste se mohli příští rok těšit na bohatou sklizeň.
- Shnilé a popadané ovoce sbírejte a v případě, že je ukládáte do asanační jámy, zasypávejte je páleným vápnem.
Další důležité práce u zeleninových zahrad:
- Mrkev a pór chráníme netkanou textilií proti škůdcům.
- Ničte vajíčka a housenky na košťálové zelenině. Nestačíte-li už je ničit sami, použijte postřik.
- Rajčata chraňte za vlhkého počasí přípravky proti plísni bramborové.
- Když předpovědi hlásí mrazíky, sklízíme i nedovyvinutá rajčata, která necháte dozrát doma.
- Pod plody tykví dáváme prkna nebo dlaždice, aby od země neuhnívaly.
- Vytrvalou zeleninu a léčivé rostliny přesazujte do čerstvé půdy s dostatečným množstvím živin.