Udělejte radost dětem i ptáčkům! Poradíme vám, jak levně vyrobit ptačí krmítko z toho, co najdete doma

Zahrada 22. září 2017 | 11:38 — Anna Novotná
Chtěli byste dopřát ptáčkům venku trochu něčeho dobrého? Chcete zabavit a potěšit své děti? Co takhle s nimi vyrobit ptačí krmítko? Dítě se naučí určitým dovednostem a v zimě může mít radost, že jeho práce nebyla marná.
Dalších 10 fotografií v galerii
Spojte příjemné s užitečným! Zabavte děti a potěšte ptáčky / Shutterstock

Co budeme potřebovat

Skvělé je, že si při stavbě krmítka můžete dovolit naprosto popustit uzdu fantazii. Je dobré, aby mělo krmítko stříšku a na zrní nepadal déšť. Je fajn, když se může krmítko za něco zavěsit, či někam stabilně postavit. Jak to ale bude, záleží jen na vás. Hodí se proto různé zbylé laťky, překližka, zavařovací sklenice, kokosový ořech nebo starý hrníček s podšálkem.

Pokud se rozhodnete vyrábět náročnější dřevěná krmítka, budou se vám hodit nějaké vruty, hřebíčky, pilka, vrtačka či kladívko.

Dále také provázek či řetízek na uchycení.

Na co nezapomenout

Při konstruování bychom neměli zapomenout, že základna krmítka by měla mít zvýšenou hranu, aby se krmivo nesypalo pryč nebo umístěná miska nevypadla ven. Stříška by měla krýt krmení dostatečně, ale vzdušné vlhkosti se stejně neubráníme, takže je dobré stejně čas od času krmení obnovit. Krmítko instalujte až na zimu. Krmením ptáků v létě bychom zbytečně narušili jejich přirozené schopnosti si opatřovat potravu.

Klasické dřevěné krmítko

Jedna deska tvoří základnu. V rozích jsou přišroubované hranoly, které určují výšku krmítka. V nejjednodušší variantě uděláte jednu dvojici hranolů vyšší a jako střechu použijete desku větší než je základna. Pro větší odolnost je možné stříšku natřít nebo použít zbytek střešní izolace. Kolem základny přišroubujte nebo přitlučte laťky, které vymezí prostor pro krmení.

Krmítko z PET láhve

Krmítko pro ptáky se dá postavit i velmi rychle z obyčejné PET láhve. Vystřihneme z boku otvor, na dno nasypeme zrní a za hrdlo láhev pověsíme pomocí provázku na strom. Nevypadá sice nic moc, ale jako zajímavý a rychlý experiment se to použít dá a později můžete vytvořit krmítko hezčí.

Krmítko z hrnečku a podšálku

Chtěli byste mít na zahradě něco originálního, co jen tak někdo nemá? Zároveň rádi sypete ptáčkům? Potom není nic lepšího než to spojit dohromady a vyrobit si netradiční krmítko pro ptáky z hrnečku a talířku. Přesný postup jsme pro vás připravili v dalším článku zde.

Jendoduché krmítko z pomerančové či grepové kůry

Budete potřebovat pouze půlku pomeranče nebo grepu, provázek a oříšky, semínka, či jiné libovolné krmení.

Půlku pomeranče opatrně vydlabejte. Při okrajích propíchněte čtyři dírky. Na to výborně poslouží třeba větší hřebík. Otvory protáhněte provázky. Buď křížem, nebo protáhněte jeden provázek jedním otvorem a pak vedlejším a stejně tak druhý provázek. Krmítko naplňte Vámi zvolenými semínky, oříšky atd. a zavěste.

Další krásné a přitom jednoduché nápady a inspirace na výrobu ptačích krmítek, naleznete v galerii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Zavřít reklamu