Chcete mít krásné a bohaté muškáty? S našimi tipy se vám to zaručeně povede

Zahrada 01. února 2018 | 15:26 — Šárka Vondráčková
Jste milovníky a pěstiteli muškátů, ale pokaždé jsou vaše výsledky žalostné a spíše k pláči? Zkuste letos udělat změnu. Muškátů se nevzdávejte, ale vypěstujte si je rovnou ze semínek. Pokud to chcete zkusit, je právě teď nejvhodnější doba s tím začít.
Další 4 fotografie v galerii
S výsadbou semínek je potřeba začít už na přelomu ledna a února / Pixabay

Pěstování pelargonií z drobounkých semen je časově náročné, ale rostlinky se vám zato odmění dlouhým kvetením a dobrým zdravím. V semenářstvích či internetových obchodech si můžete zakoupit semínka klasických variet i oslnivých novinek, a vyzkoušet své pěstitelské štěstí.

Proč semínka

Důvodů, proč se vlastně trápit s vlastní sadbou než si, jako obvykle, koupit sazeničky v květinářství, je několik. U předpěstovaných rostlinek nevíte, zda nejsou napadené plísňovými a houbovými onemocněními, což se bohužel často děje. Na mladých sazenicích to nemusíte poznat, ale brzy jim začnou hnědnout a kroutit se listy, nemají bohaté květy nebo vůbec žádné, zkrátka místo kvetoucí záplavy vám zůstanou holé kmínky s pár listy na větvičkách. Kmínek se pak zkroutí, změkne a hniloba celou rostlinu zahubí. Na novou výsadbu bývá pak už pozdě.

Kdy začít

Pokud jste rozhodnutí, že zkusíte tuto variantu pěstování, měli byste začít. Ideální dobou pro výsev je totiž leden až únor. A když rostlinkám nabídnete dostatečné světelné podmínky, dobré hnojení a teploty kolem 20 °C, můžete se prvních květů dočkat už v květnu. Světlé stanoviště je ale pro sazeničky opravdu důležité. Když pro ně takové vhodné místo nemáte, počkejte se setím raději až do února. Pokvetou vám sice později, ale o to déle.

Nákup semínek

Výběr semínek určitě nepodceňujte. Nejsou totiž semínka jako semínka, takže jestli se rozhodnete muškáty si doma vypěstovat, pořiďte si kvalitní osivo, nejlépe ve specializovaných prodejnách. Je speciálně upravené a producenti garantují, že vám vzejde nejméně 80 až 90 procent semínek. Bohužel nebývají zrovna levná, ale když dodržíte správný postup výsevu a následné péče, vyrostou vám zdravé, bohatě olistěné a hojně kvetoucí sazenice.

Lepší předklíčená

Semínka sice můžete rovnou zasít do připraveného substrátu, ale určitě je lepší, pokud je necháte nejprve naklíčit. Nasypejte je na misku s navlhčeným filtračním papírem a přikryjte porofólií. Asi po třech až sedmi dnech už můžete očekávat první klíčky. Teprve potom vzešlé semenáčky opatrně pinzetou přeneste do připraveného substrátu. Uložte je mělce vzešlými prvními děložními lístky nad povrch.

Substrát je důležitý

Velice důležitý pro úspěšnou sadbu je výběr substrátu. Kupte takový, který má nízký obsah živin a s přísadou rašeliny. Nebojte se, že by rostlinky neměly dostatek výživy. V prvním období si bohatě vystačí s tou, kterou mají v semínku. S hnojením začněte, až budou mít rostlinky asi tak pět pravých lístků. Co se týče výběru substrátu, je dobře jej připravit tak, aby neobsahoval zárodky plísní a hub. To uděláte tak, že ho před použitím důkladně propaříte, například v plátěném pytlíku v troubě nebo sterilizačním hrnci při teplotě asi 90 °C po dobu 20 min. A nezapomeňte také vydezinfikovat nádoby, které pro výsev chcete použít. Na to vám stačí obyčejný chlorový přípravek.

Vhodné stanoviště a péče

Rostlinky muškátů potřebují světlo, ideálně co nejblíže okna, a teplotu kolem 20 °C. Noční může být o trochu nižší. Dejte si ale pozor, aby byly v dostatečně vzdálenosti od skla, stačí asi tak 8 - 10 centimetrů. Jinak by během mrazů mohly namrznout a ostré polední sluníčko by je zase mohlo spálit. Truhlíky rovněž nenechávejte ani v blízkosti topení. I to by jim mohlo ublížit.

A nezapomínejte ani na zálivku. Ta musí být úměrná, aby substrát nebyl ani přeschlý, ani přemokřený. Jakmile mají rostlinky několik zelených lístků, přesaďte je do květináčů s průměrem asi 11 centimetrů. Tentokrát už použijte substrát bohatší na živiny. Pořiďte si přímo určený na pěstování muškátů, ale i ten raději propařte. A za pár týdnů už se můžete těšit z prvních košatých keříků s kvítky. Nakonec muškáty přesaďte do truhlíků, ale počkejte s tím až po "ledových mužích". Váš balkon nemusí zdobit jen pelargonie, ale třeba i ovocné stromky. Více o jejich pěstování jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu