Udělejte ze starého truhlíku nový designový kousek. Máme pro vás pár tipů

Zahrada 16. října 2018 | 14:08 — Veronika Prášilová
Z balkonů, teras a zahrad pomalu stahujeme domů květináče a truhlíky, často již prázdné po letničkách. Na jaře, až teplota příjemně stoupne a slunce začne ukazovat svou sílu, budete chtít co nejrychleji znovu zasít nebo přesadit, a asi se vám nebude chtít nádoby zdobit. Teď je na to ideální čas.
Dalších 5 fotografií v galerii
Buďte originální a udělejte si zajímavý truhlík / Shutterstock

Nádoby, pokud nejsou nové, nemusíte na dekorování nijak zvlášť připravovat, stačí je důkladně očistit od hrubých nečistot, omýt mýdlovou vodou a osušit. Často se v jejich spodní části, které stojí v podmisce, tvoří vápenaté usazeniny, se kterými si docela úspěšně poradí octová voda. Do větší nádoby, například lavoru, nalijte vodu a přimíchejte obyčejný ocet. Květináče v nich nechejte nějakou dobu stát, ty větší několikrát navlhčete, usazeniny by měly povolit. Pomoci si můžete i kartáčem nebo rýžákem.

Pásky, šňůrky, mašličky

Nejjednodušším způsobem zdobení je olepení květináčů dekoračními izolepami nebo páskami, které připevníte vhodným lepidlem. Hezky a přírodně vypadá, když květináč potřete lepidlem a omotáte balicím provázkem nebo lýkovým motouzem. Děti bude bavit i omotávání různými barevnými tkaničkami, šňůrkami či zdobení stužkami a mašlemi.

 

Přilep, co tě napadne

Šikovnými pomocníky pro dekorování jsou lepidla, silikon či tavná pistole. Díky nim můžete nádoby ozdobit téměř čímkoliv. Nabízí se drobné kamínky, korálky, mušličky, kousky kůry, na kolečka nařezané korkové špunty a troufnete-li si, můžete se pustit i do mozaiky. Ta ovšem není vhodná na plastové nádoby, jelikož by sklíčka s největší pravděpodobností časem odpadávala. Jelikož pravděpodobně nepolepíte dokonale celou plochu, myslete na to před započetím práce a nádobu natřete barvou vhodného typu a odstínu.

Květináče jako malované

Jestli se rozhodnete pro malování, je důležité správně zvolit typ barvy. Na každý materiál se hodí jiná, aby se časem nezačaly odlupovat. Rádi vám poradí v prodejnách barev a laků, výtvarných potřeb nebo hobby marketech. Vytvářet můžete různé abstraktní obrazce, geometrické tvary, veselé tváře, zvířata - prostě cokoliv vás napadne.

Výhodné však je si obrysy nejprve načrtnout tužkou a teprve poté se pustit do díla. Pozornost věnujte i samotným odstínům. Pro nádoby, které budou na přímém slunci, jsou lepší světlejší odstíny, tmavé by mohly způsobit nežádoucí zahřívání zeminy a schnutí kořenového balu.

A pokud se vám přece jen nebude chtít oprašovat starý truhlík či květináč, zkuste si vyrobit vlastní kousek. Inspiraci můžete hledat třeba v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dělníci v Kanadě objevili záhadnou německou zbraň z první světové války

Vyrobte si s vašimi dětmi domácí vodové barvy

Pařeniště jsou mezi zahradníky oblíbená. Zastanou hodně...

Tabule nepatří jen do školy. Skvěle se hodí do kuchyně,...

Nezapomeňte z ovocných stromů odstranit borku. Dáte tak na...

Čerstvé domácí máslo je chutnější a levnější než...

Než si pořídíte rybičky, začněte s pěstováním...

Zavřít reklamu