Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Zahrada 16. listopadu 2018 | 11:04 Veronika Prášilová
Byla by škoda, kdyby nepotřebné palety skončily v kamnech. Lze je zajímavě recyklovat a vytvořit z nich ledacos - od polic, přes nábytek a houpačky až po spoustu užitečných věcí do zahrady. Dnes vám ukážeme, jak si z palety udělat minizahrádku pro pěstování sukulentů, květin nebo zeleniny.
Dalších 11 fotografií v galerii
Zkrášlete si bydlení vertikálními zahrádkami z palet / Internet

Výhodou této zahrádky je, že ji můžete postavit nebo opřít a ušetřit tak spoustu místa. Tímto způsobem si zajímavě zpestříte třeba terasu nebo i malý balkon. Náš tip berte jako inspiraci pro další nápady na využití jiného nepotřebného kusu dřeva. Postup výroby naleznete přehledně, společně s dalšími ukázkami, v obrazové příloze pod článkem.

Příprava palety

Nepotřebnou paletu jistě nebude těžké získat. Dále budete potřebovat už jen pevnou nepropustnou plachtu, sponkovačku, substrát a sazenice nebo semínka. Nejprve si připravte paletu. Pokud je na ní napsáno HB, podívejte se, jestli z ní netrčí hřebíky nebo velké třísky. Očistěte ji od hrubých nečistot, můžete ji přebrousit, abyste se zbavili třísek a případně natřít nebo nalakovat, přece jen bude ve stálém kontaktu s vodou, tak ať vám co nejdéle vydrží.

Plachta udrží hlínu v paletě

Pevnou voděodolnou plachtu sponkovačkou připevněte k zádům budoucí zahrádky a ke třem stranám, tedy bokům a spodní části. Shora zůstane prostor pro zalévání nebo dešťovou vodu. Chcete-li mít jistotu, že se plachta neprotrhne, klidně ji přisponkujte ve dvou vrstvách. Nemáte-li sponkovačku, plachtu přibijte hřebíky.

Čím minizahrádku osadit

Paletu položte na záda a nasypejte do ní kvalitní substrát podle toho, co budete v zahrádce chtít pěstovat. Hlínou nešetřete a dobře ji upěchujte, aby se vám po postavení palety zemina nesesypala dolů. Zahrádku osazujte odspodu například sukulenty, nebo na jaře květinami, bylinkami či drobnou zeleninou, jako jsou ředkvičky a salát. Případně přisypávejte další zeminu, aby rostliny dobře držely a později nevypadly. Mějte na paměti, že tato minizahrádka má omezený prostor pro kořeny.

Svoji minizahrádku opatrně zalijte a než ji postavíte nebo opřete na zvolené místo, rostliny nechejte alespoň dva týdny dobře usadit a zakořenit. Nezapomeňte okolí zahrádky hezky upravit, až si ji budou užaslí sousedé a známí fotit. Máte-li palet více, můžete si z nich vyrobit třeba postel pro hosty. Návod naleznete zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Projekt Manhattan byl symbolem jaderného věku. Na jeho konci zůstal smutný příběh dvou japonských měst

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...

Pohnojte v červnu cibule tradičním hnojivem obsahujícím...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Seznam běžných pokojových i venkovních rostlin, které jsou...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu