Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Zahrada 16. listopadu 2018 | 11:04 — Veronika Prášilová
Byla by škoda, kdyby nepotřebné palety skončily v kamnech. Lze je zajímavě recyklovat a vytvořit z nich ledacos - od polic, přes nábytek a houpačky až po spoustu užitečných věcí do zahrady. Dnes vám ukážeme, jak si z palety udělat minizahrádku pro pěstování sukulentů, květin nebo zeleniny.
Dalších 11 fotografií v galerii
Zkrášlete si bydlení vertikálními zahrádkami z palet / Internet

Výhodou této zahrádky je, že ji můžete postavit nebo opřít a ušetřit tak spoustu místa. Tímto způsobem si zajímavě zpestříte třeba terasu nebo i malý balkon. Náš tip berte jako inspiraci pro další nápady na využití jiného nepotřebného kusu dřeva. Postup výroby naleznete přehledně, společně s dalšími ukázkami, v obrazové příloze pod článkem.

Příprava palety

Nepotřebnou paletu jistě nebude těžké získat. Dále budete potřebovat už jen pevnou nepropustnou plachtu, sponkovačku, substrát a sazenice nebo semínka. Nejprve si připravte paletu. Pokud je na ní napsáno HB, podívejte se, jestli z ní netrčí hřebíky nebo velké třísky. Očistěte ji od hrubých nečistot, můžete ji přebrousit, abyste se zbavili třísek a případně natřít nebo nalakovat, přece jen bude ve stálém kontaktu s vodou, tak ať vám co nejdéle vydrží.

Plachta udrží hlínu v paletě

Pevnou voděodolnou plachtu sponkovačkou připevněte k zádům budoucí zahrádky a ke třem stranám, tedy bokům a spodní části. Shora zůstane prostor pro zalévání nebo dešťovou vodu. Chcete-li mít jistotu, že se plachta neprotrhne, klidně ji přisponkujte ve dvou vrstvách. Nemáte-li sponkovačku, plachtu přibijte hřebíky.

Čím minizahrádku osadit

Paletu položte na záda a nasypejte do ní kvalitní substrát podle toho, co budete v zahrádce chtít pěstovat. Hlínou nešetřete a dobře ji upěchujte, aby se vám po postavení palety zemina nesesypala dolů. Zahrádku osazujte odspodu například sukulenty, nebo na jaře květinami, bylinkami či drobnou zeleninou, jako jsou ředkvičky a salát. Případně přisypávejte další zeminu, aby rostliny dobře držely a později nevypadly. Mějte na paměti, že tato minizahrádka má omezený prostor pro kořeny.

Svoji minizahrádku opatrně zalijte a než ji postavíte nebo opřete na zvolené místo, rostliny nechejte alespoň dva týdny dobře usadit a zakořenit. Nezapomeňte okolí zahrádky hezky upravit, až si ji budou užaslí sousedé a známí fotit. Máte-li palet více, můžete si z nich vyrobit třeba postel pro hosty. Návod naleznete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bohuš Matuš je bezesporu velký talent. Jeho život je ale plný trapných afér a ponížení

Vyrobte si krásné vánoční ozdoby z korálků. Zabavit se...

Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti....

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Zavřít reklamu