Máte na zahradě broskvoně? Ochraňte je včas před kadeřavostí

Zahrada 19. února 2019 | 09:04 — Veronika Prášilová
První sluneční paprsky lákají do zahrad vášnivé pěstitele a milovníky přírody. Velká pozornost se aktuálně upírá na ovocné stromy, u nichž právě nastává doba ořezu. Je však také nejvyšší čas věnovat větší pozornost broskvoním.
Další 3 fotografie v galerii
Abyste měli bohatou a zdravou úrodu, je potřeba se o broskvoně postarat / Internet

Jakmile se u nich objeví pupeny, je nutné jejich ošetření proti takzvané kadeřavosti.

Na nůžkách nešetřete

Máte-li na zahradě ovocné stromy, které se chystáte ořezávat, vsaďte v prvé řadě na kvalitní nůžky. Jednak vám mohou usnadnit náročnou fyzickou práci, a také u nich nehrozí, že strom nenávratně poškodíte. Myslete na to, že jejich ocel má být dostatečně ostrá a následný řez perfektně hladký.

Nezapomeňte na ošetření

Jakmile stromy ořežete, nezapomeňte každou otevřenou ránu, která na nich vznikne, řádně ošetřit. Základem je balzám s disperzní složkou, který zabrání tomu, aby do stromu pronikly dřevokazné houby, které by jej mohly poničit.

Nevynechejte přitom jediné místečko, které jste s pilkou či nůžkami zasáhli. Více o prořezávání ovocných stromů se dozvíte zde

Nepodceňte prevenci

Včasné řezy rozhodně nepodceňujte, protože zakládají na bohatou úrodu stromu nejen v této sezoně, ale i v následujících letech. A je jedno, zda se jedná o řez omlazovací, výchovný nebo takzvaně udržovací. Pomalu se také můžete pustit do prořezání vinné révy. Stejně jako určitě nezanedbejte ošetření některých stromů proti kadeřavosti, typicky broskvoní.

Hlavně začít včas

Ačkoli se může zdát, že je na to ještě brzy, opak je pravdou. Kadeřavost napadá broskvoně velmi časně z jara, a to právě v období, kdy je přes den nádherně slunečno a v noci se ještě objeví mráz, a z listů jsou viditelné jen jejich pupeny.

Právě to je známkou toho, že je třeba strom ošetřit správným postřikem, který nám stromy před touto nemocí ochrání. Tento postup pak můžete ještě za pár týdnů v případě dlouhého jara zopakovat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá...

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...

Zavřít reklamu