Střídání zeleniny na záhonech se vyplatí. Vaše úroda bude bohatší a omezíte šíření chorob a škůdců

Zahrada 03. března 2019 | 13:07 — Veronika Prášilová
Máte zahrádku a pěstujete jednotlivé druhy zeleniny stále na stejných záhonech? V tom případě byste měli své pěstitelské zvyky změnit. Odměnou vám bude bohatší úroda a omezíte šíření chorob a škůdců. Jednoduchému systému střídání míst se říká pěstování ve třech tratích.
Další 3 fotografie v galerii
Střídání stanovišť má při pěstování zeleniny svůj smysl / Internet

Zelenina je velmi náročná, co se týká odebírání živin z půdy. Aby se tedy každému druhu zeleniny dostalo každý rok patřičné porci živin, je nanejvýš nutné pravidelně změnit záhon, na kterém je budete pěstovat. Podle nároků na obsah živin se zelenina dělí právě na tři kategorie. To znamená, že každý rok byste měli jednotlivé druhy zeleniny postupně střídat na třech stanovištích.

Zelenina první trati

Do této skupiny patří ty druhy, které vyžadují organická hnojiva, jako jsou kompost, hnůj a zelené hnojení. Jde o zeleninu náročnou na závlahu, zpočátku vegetačního období také vyžaduje pravidelné pletí a kypření půdy. Do této kategorie patří zejména rajčata, okurky, papriky, zelí, kedlubny, květák, brokolice, čínské zelí, lilek, rané brambory, dýně, celer, baklažány nebo lilek.

Zelenina druhé trati

V této skupině najdeme málo olistěné druhy zeleniny, které v první fázi růstu potřebují vyšší závlahu, kypření, časté pletí a včasné jednocení. Tyto druhy mají vysoké nároky na obsah humusu, ovšem nesnáší přímé hnojení organickými hnojivy. Živiny tedy doplňujeme průmyslovými hnojivy vhodnými pro tyto druhy zeleniny. Jsou to převážně kořenové druhy jako mrkev, petržel, psatiňák, ředkve, řepa, černý kořen, ale i česnek, cibule, kedluben, pór, fenykl nebo mangold.

Zelenina třetí trati

Tyto druhy jsou náchylné na vysoký obsah dusíku v půdě a špatně snášejí přímé hnojení statkovými hnojivy. Jde zejména o fazole, hrách, saláty, špenát či bob.

Vytrvalé druhy zeleniny aneb jedna trať navíc

Chřest, křen, topinambur, reveň. ale i aromatické a léčivé byliny sice mohou být pěstovány několik let na stejných místech, ovšem vyplatí se je také střídat. Výjimku tvoří chřest, který můžete na stejném stanovišti bez problémů pěstovat dlouhodobě.

Praktické rady pro pěstování v tratích

Návod je velmi jednoduchý. Zahradu si rozdělte na tři, nebo lépe čtyři části. V prvním roce pěstujte na každém místě výše zmíněné druhy dle svého zařazení do jedné ze tří, respektive čtyř tratí. Za rok vše posuňte o jeden záhon dál, to znamená, že to, co bylo v prvním roce pěstováno na prvním záhonu, vysadíte na druhý záhon. To, co bylo na druhém záhonu, přesunete na třetí a tak dál.

Co je psáno, to je dáno

Další rada se může zdát zbytečná, ale většině pěstitelů se osvědčila a vyplatila. Zaveďte si pěstitelský deníček, do kterého si zaznamenávejte jednak kde co každý rok pěstujete, jak se jednotlivým druhům zeleniny daří, jaká je úroda, klidně i počasí a tak podobně. Tento deníček vůbec není od věci, protože bude sloužit i dalším generacím, které po vás zeleninovou zahrádku přeberou.

Až si tedy naplánujete, co kde letos budete vysazovat, popřemýšlejte, jestli jste si dali předpěstovat vše, co chcete sklízet. Přečtěte si, jaké druhy zeleniny je vhodné předpěstovat a na co si dát pozor.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu