Jak v létě pečovat o trávník, aby byl výstavním kobercem vaší zahrady

Zahrada 20. června 2019 | 09:29 — Veronika Prášilová
Horké letní dny dokáží spolehlivě potěšit všechny školáky, kterým zanedlouho končí prázdniny a mají tak vyhlídku, že volné měsíce stráví u vody. Ovšem o co více se radují děti, o to větší vrásky na čele mají zahrádkáři.
Další 4 fotografie v galerii
Krásný trávník není zadarmo / Shuterstock

Těm dělá starosti nejen to, aby jejich úroda neuschla, ale také musí vynaložit maximum úsilí na to, aby sluneční paprsky nezničily jejich trávník.

Přes poledne se nezalévá

Bude-li letošní rok stejný jako ten loňský, mnoha dešťových srážek se nedočkáme. O to větší péči bude potřebovat váš trávník, kterému při nedostatku vláhy hrozí, že ho slunce spálí. Nejdůležitější je samozřejmě zálivka, a to v pravidelných dávkách ráno a večer. Určitě trávník nikdy nekropte během dne, jelikož voda znásobuje sílu slunečního záření.

Voda na horší časy

Pokud byste tedy trávník zalévali například v poledne, jistojistě stébla trávy spálíte a navíc se většina vody ihned vypaří. Nedostatek vody v krajině navíc způsobuje, že se v některých lokalitách mohou lidé potýkat s nedostatkem vody. Zejména tam je dobré využívat pro kropení trávníku vodu z přírodních zdrojů, ideálně například dešťovku zachycenou do barelů či podzemí zásobní nádrže.

Způsob zalévání trávníku pak záleží čistě na zahrádkářích, takže je jedno, zda zavlažujeme s pomocí konve, hadice či automatického zavlažovacího systému. Jisté však je, že máte-li větší pozemek s velkou travnatou plochou, právě zavlažovací systém ušetří váš čas i spoustu fyzických sil. Pokud navíc využijete různé časové spínače a regulátory průtoku, můžete touto formou ušetřit ještě více.

Mulčování zabraňuje rychlému vysoušení

Dalším krokem k ochraně trávníku je začít jej správně mulčovat. Za pomocí speciálního nože rotační sekačky je třeba trávu rozdrtit na velmi jemnou hmotu, která se neshrabuje, a vytvoří ochrannou vrstvu trávníku. Ta v sobě bude stále obsahovat vodu ze stébel, a tím zabrání vysušování půdy. Navíc tím, jak se posečená tráva rozkládá, dodává do půdy živiny v podobě humusu.

Nic se nemá přehánět

Na druhou stranu je třeba myslet na to, že vrstva mulče nesmí trávník pokrývat po celou sezonu, protože by mohlo začít docházet ke vzniku trávníkové plsti, což je kontraproduktivní, jelikož tato vrstva zabraňuje přístupu vzduchu, vláhy a živin k travním kořenům.

Zvýšenou péči v letním období však nevyžaduje pouze trávník, ale celkově všechny části zahrady. Stejně jako v případě travního porostu i další rostliny potřebují především správnou zálivku, abyste nepřišli o veškerou úrodu, do jejíhož pěstování vynakládáte maximum úsilí. Na toto téma přinášíme řadu užitečných rad v našem dalším článku zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Zavřít reklamu