Jahodníky potřebují zvláštní péči i po sezoně. Pak budete mít krásné a chutné plody
Takovým příkladem jsou rozhodně jahodníky, které právě nyní potřebují vaši péči.
Pokračujte se zaléváním
Jednou z důležitých součástí péče o jahodníky po jejich odplození je stálé udržování zálivky. Pokud nemáte dostatek zkušeností, zřejmě by vás napadlo, že s posledními ovocnými plody povinnost zalévat končí. Opak je ale pravdou. Jahodníky mají velmi mělký kořenový systém a pokud bychom mu nedodávali dostatek závlahy, hrozilo by, že přes zimu uhyne.
Do podzimu dodávejte živiny
Ačkoliv už rostliny neplodí, ještě alespoň dva měsíce potřebují přihnojovat. Rozhodně by ovšem dodávání živin nemělo trvat déle než do konce října. Poslední letní měsíc rostlinám dopřávejte hnojivo s vyšším obsahem dusíku a hořčíku. Během září a října naopak volte hnojivo s draslíkem, fosforem a uhličitanem vápenatým. Vždy hnojivo dávkujte podle doporučení výrobce, abyste to nepřehnali s dávkováním, což by také bylo kontraproduktivní.
Pozor na srdéčka
Zkušení zahrádkáři po poslední sklizni likvidují také staré listy jahodníku, což určitě můžete také, ale v případě, že budete porost sekat, nechejte mu alespoň 5 cm. Alespoň nehrozí, že byste tím poškodili srdéčka rostliny. Buďte také opatrní v případě, že máte stáleplodící odrůdy. Ty určitě listů nezbavujte, nestihly by se jimi do zimy znovu obalit. Vzhledem k tomu, že také poměrně brzy zakládají jahodníky květní pupeny pro příští sezonu, se sežínáním neotálejte.
Střídejte stanoviště
Nezapomeňte okolí jahodníků i rostliny samotné odplevelit, mělce okopat a případně postříkat vhodným přípravkem na odplevelení. Zasadili jste-li před sezonou jednoleté či dvouleté rostliny, myslete na to, že nejpozději třetím rokem je musíte ze záhonu odstranit a vysadit nové, ideálně na jiném stanovišti. O pravidelném střídání plodin na různých záhonech v zahradě jsme psali zde.