Připravte trávník na zimu: Poradíme, jak na to

Zahrada 27. září 2019 | 18:34 — Šárka Vondráčková
Pěkný a kvalitní trávník je nejpůsobivějším prvkem zahrady. A právě v září a říjnu je ideální čas připravit jej na zimu. Na jaře nám bude odměnou zdravá, sytě zelená zahrada.
Další 3 fotografie v galerii
Trávník na podzim neroste tak rychle, poslední sečení vás čeká někdy v listopadu, kdy se teploty začnou přibližovat k bodu mrazu / Depositphotos

Zdravý trávník tlumí hluk, pohlcuje prach, zvyšuje vzdušnou vlhkost a díky svým absorpčním schopnostem vstřebá i velké množství vody po deštích. Aby trávník dobře přezimoval, je nutné ukončit hnojení trávníku klasickými trávníkovými hnojivy s vysokým obsahem dusíku a na podzim přihnojit hnojivy určenými pro podzimní hnojení, které mají vysoký obsah draslíku. Tím přestaneme podporovat růst. Navíc draslík způsobí, že pletiva rostlin před zimou vyzrají a zesílí.

Do zimy nepřestávejte sekat

Péče o trávník nekončí prvními chladnými dny. Samozřejmostí je pravidelné sekání trávy a odstraňování spadaného listí, které by nemělo na trávníku ležet dlouho. Pokud listí neshrabete, může začít tlít a pod neprodyšnou vrstvou by se mohla vytvořit plíseň. Ještě než napadne první sníh, měl by být trávník naposledy posečen. Nesekejte trávu příliš nízko, nechte výšku alespoň čtyři centimetry. Vznikne tak přirozená ochrana trávníku před mrazem.

Vertikutace trávník provzdušní

K dosažení krásného trávníku ho nestačí jen sekat. Potřebuje především dýchat, což mu umožní právě vertikutace, která se provádí z toho důvodu, aby byl ke kořenům travního porostu obnoven přívod živin, vody a vzduchu. Podstatou tohoto procesu je provzdušnění travního drnu a odstranění travní plsti. Vertikutujte trávník dvakrát ročně – poprvé na přelomu března a dubna a podruhé v září a říjnu. Na malé plochy trávníku vám postačí vertikutační hrábě, na větší vertikutátor na elektrický pohon. Pro velké rozměry zahrad se hodí přístroj poháněný benzinovým motorem. Nože vertikutátoru se zařezávají jen do hloubky několika milimetrů, přesto vypadá trávník po zásahu nevzhledně. Nebojte se, brzy se opět vzpamatuje a získá pěkný plný vzhled.

Nezapomeňte na hnojivo

Na dodání živin je třeba použít hnojivo určené speciálně pro podzimní výživu trávníku. Podzimní hnojiva se odlišují od jarně letních poměrem, ve kterém obsahují dusík, fosfor a draslík. Podzimní hnojivo by mělo mít snížený nebo klidně i žádný obsah dusíku, více pak fosforu a nejvíce draslíku. Takto docílíte toho, že trávník přirozeně sníží svůj růst a naopak dochází k vyzrání pletiv rostlin. Podzimní hnojivo aplikujte od září do října, ať jste půdu provzdušnili, či nikoliv. Dávkujte přibližně 20 gramů na jeden čtvereční metr. 

Pokud chcete pohnojit trávník kompostem, postačí prosypat jej vrstvou nejvýše sedmimilimetrovou, to znamená na metr čtvereční zhruba deset litrů kompostu (jeden kbelík). Jak si založit vlastní kompostér, jsme psali zde.

Dosejte prázdná místa travní směsí

Počátek října je poslední termín, kdy ještě můžeme dosévat nebo vysévat travní semeno. V trávníku se mohou objevovat holá místa vzniklá po mechanickém poškození nebo nadměrné zátěži, případně po vertikutaci. Pokud jsou větší než dlaň ruky, je třeba chybějící trávu dosít.

Holé místo bez travního porostu je nutné zbavit zbývajících zbytků trávy, případného plevelu a hrubých předmětů, především kamenů atd. Následně povrch půdy provzdušněte, nakypřete hráběmi a urovnejte, ovšem neudusávejte. Vybrané osivo smíchejte se speciálním trávníkovým substrátem, který by měl obsahovat písek, a ve slabé vrstvě jím pokryjte inkriminované místo. 

Správný výběr travní směsi je základním předpokladem úspěchu - vybíráme nejvhodnější pro naše podmínky a typ zahrady. Na opravy je přímo určena také směs regenerační. Následně semeno hráběmi zapracujeme a uválcujeme.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách nejbarevnějších míst v okolí

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Zavřít reklamu