Mouchy přenášejí stovky druhů nebezpečných bakterií. Vyžeňte je z vaší domácnosti bez chemie

Ostatní 12. května 2020 | 15:59 — Anna Novotná
Mouchy přenášejí stovky druhů bakterií a do jídla se vám nejspíše i vyzvrací! Rády sedají na každé jídlo, které najdou. Většina lidí je jen odežene rukou a dál je neřeší. Je třeba si však uvědomit, že tím riskují svoje zdraví. Tento otravný hmyz se vyskytuje hlavně u košů nebo na hnoji a všude tam nasbírá škodlivé bakterie.
Další 3 fotografie v galerii
Jedna moucha naklade přibližně 900 vajíček za život / Archiv

Vědci objevili u mouchy domácí 351 druhů bakterií a u bzučivky jich našli 316, vyplývá to z poslední studie, kterou zveřejnil vědecký časopis Scientific Reports.

Stačí jen chvilička a bakterie útočí

Bakterie mouchy přenáší především na drobných chloupcích, těmi je pokryto celé jejich tělo. "Stačí, aby si na jídlo jen na chvilku sedla, nebo se jej jen dotkla chlupy, a okamžitě se bakterie přesouvají," uvedl odborník na hmyz Ron Harrison. Velké množství těchto bakterií je spojeno s infekcemi, které představují zdravotní riziko pro člověka. Může jít o zápal plic, střevní chřipku, otravu krve či zánět močového měchýře.

Mouchy šíří ale i vážné nemoci, jako je cholera, tyfus, úplavice, salmonela, antrax, tuberkulóza či vajíčka parazitních červů.

Moucha se vám do jídla vyzvrací

Moucha se navíc do vašeho jídla také vyzvrací, protože nedokáže přežvykovat, potvrdili to i výzkumníci z floridské univerzity, kteří zkoumali potraviny, na které moucha usedla. Pokud tedy moucha usedne na jakýkoli kousek vašeho jídla, je nejlepší jídlo okamžitě vyhodit.

Jak mouchu zabít i bez chemie

Zabít mouchu však není lehké. Jedna moucha naklade přibližně 900 vajíček za život. Zde je pár typů, jak se much zbavit bez použití chemických přípravků. Nejjednodušší způsob, jak zamezit velkému množství much, je pořídit si do oken sítě a do domu plácačku. Další možností jsou lepicí mucholapky či různé nálepky do oken ve tvaru kytek atd. Pokud na ně moucha usedne, máte vyhráno. Nebo můžete využít světelné UV-A lapače hmyzu. 

"O účinnosti každého světelného lapače rozhoduje především kvalitní UV-A zářivka. Ta kromě viditelného světla emituje i UV-A záření o vlnové délce kolem 365 nm, které nejvíce láká hmyz. Schopnost zářivek emitovat UV-A světlo však časem klesá," vysvětluje odborník na nechemickou likvidaci škůdců, Matěj Kollárik. Psali jsme také: Jak se zbavit mravenců v domě.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu