Pachysandra je perfektní zeleň na zahradu. Nepropustí ani plevel a vydrží i mrazy
Mnohem méně náročné než klasický trávník (jak na údržbu, tak na podmínky), jsou půdopokryvné rostliny, které dokáží trávník nahradit díky svému rychlému růstu a vytvořit ucelenou zelenou plochu. A k nim patří také pachysandra, neboli tlustonitník.
Bezúdržbová
Pachysandra je nízká, půdopokryvná a stálezelená rostlina, která pochází z Japonska. Jde o nenáročnou trvalku, která se vyznačuje široce oválnými, pilovitými listy. Díky oddenkům, které prorůstají půdou a vytvářejí tak stále nové a nové skupiny listů, tato rostlina dokáže bez problémů pokrýt velkou část plochy, aniž byste se o ni museli složitě starat.
Potěší i květy
Tlustonitník vás také dokáže potěšit drobnými bílými kvítky, které se objevují koncem dubna, ale mnohem zdobnější jsou samotné listy. Velkou výhodou rostliny je také fakt, že se jí bude velice dařit na stinných a polostinných místech, takže se ideálně hodí na místa pod stromy, kde se trávě obvykle moc nedaří. Dá se využít i pro místa na slunci, ale musíme počítat s tím, že listy budou na podzim žloutnout.
Zvládne i mrazy
Pachysandra se vysazuje na jaře nebo na podzim. Aby se jí dařilo, připravte ji kyprou a dobře odplevelenou půdu. Dobře roste v půdě propustné a vlhčí, ale ne mokré nebo naopak příliš suché. O pachysandru se nemusíte obávat ani během zimních měsíců, kdy se mohou teploty dostávat hodně pod nulu. Rostlina je plně mrazuvzdorná, a to až do minus 34 °C, navíc si i v zimě udržuje krásně svěží zelenou barvu.
Plevel nemá šanci
Pokud přemýšlíte, kolik rostlinek budete potřebovat, pak na jeden metr čtverčení vám postačí 6 - 8 sazenic. Ty se vám za to časem odmění hustým nepropustným kobercem, který ochrání prostor před plevelem. Čas od času ji trochu přihnojte, víc péče skutečně není třeba. A má to ještě jednu výhodu. Pachysandra totiž netrpí téměř žádnými nemocemi přenášenými škůdci. Psali jsme také: Připravte si vynikající domácí hnojivo k okurkám či rajčatům. Stačí vám k tomu dvě věci, které máte doma.