I na miniskalce v květináči můžete pěstovat rostliny, které jsou krásné a zároveň poslouží zdraví

Zahrada 19. června 2020 | 08:56 — Helena Malá
Skalku je možné založit prakticky na každé zahradě. Nejlépe se samozřejmě vyjímá ve svažitém terénu, ale klidně ji můžete mít i v rovinaté zahradě. Pokud přemýšlíte, čím ji osázet, máme pro vás pár tipů. Vsaďte na skalničky, které udělají parádu a ještě vám pomohou vyléčit vaše neduhy.
Další 3 fotografie v galerii
I na miniskalce v květináči lze pěstovat léčivé skalničky / Depositphotos

Kdo má malou zahrádku a touží po skalce, může si ji vytvořit v miniaturním provedení třeba v kamenném či betonovém korytě. Skalničky vám ale porostou i v suché zídce. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, budete se muset rozhodnout, jakým skalničkám dáte přednost. Pokud rádi hledáte pomoc v přírodě, zvolte takové rostlinky, které vám skalku ozdobí a zároveň pomohou utužit vaše zdraví.

Netřesk

Netřesku se bude dařit na slunném stanovišti. Nesnáší přelití, jinak ale péči o něj zvládnou i začínající zahradníci. Pokud mu dopřejete písčitou zem, povede se mu stejně dobře na skalce jako v misce na stole nebo v kamenném korytě. Pěstovat ho můžete kdekoliv, kde je dostatek slunce a písčitá zem.

Léčivé účinky

Netřesk je bohatý na vápník, kyselinu jablečnou, kyselinu mravenčí, slizy, třísloviny, pryskyřice, hořčiny a sacharidy. Má výrazné hojivé, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Hodí se k léčbě ušních zánětů, zánětů dutiny ústní, aftů, oparů, poranění, spálenin. Ale i při léčbě bradavic a kuřích ok. Tato rostlina má rovněž široké uplatnění v kosmetice, protože hydratuje, regeneruje a celkově projasňuje pokožku.

Plicník

Plicníky jsou velmi nenáročné rostlinky, které můžete dát do stínu i na slunce. Mají rády písčitohlinitou zeminu a vystačí si s minimální zálivkou. Jde o rostlinku, která kvete na jaře jako jedna z prvních. Plicník skvrnitý rozkvétá růžově, pak se barva proměňuje do fialové a po opylování zmodrá. Některé druhy kvetou bíle, jiné červeně nebo tmavofialově. V každém případě je však keřík květy přímo obsypaný po celý duben. Později vyrážejí velké listy, u mnoha druhů bílé skvrnité, které skalku ozdobí na celé léto. Začátkem podzimu seschnou a rostlina zatáhne pod zem, aby znovu ožila příští rok v březnu.

Léčivé účinky

Pro okrasné účely se nejčastěji pěstuje plicník skvrnitý, na rozdíl od plicníku lékařského a plicníku tmavého však neobsahuje žádné léčivé látky, takže pokud chcete nejen krásné květy a listy, ale také bylinku na sušení, přidržte se těchto dvou druhů. Pomáhá při léčbě plicních nemocí, hojí a regeneruje sliznice dýchacích cest i trávicího ústrojí, zvyšuje krevní srážlivost, působí mírně močopudně. Zevně ve formě obkladů (nejlépe z čerstvé byliny), záparu nebo silnějšího odvaru se užívá k omývání hnisajících ran nebo krvácejících hemoroidů.

Lomikámen zrnatý

Rod lomikámen zahrnuje asi 400 rozličných botanických druhů, které rostou po celém světě. U nás najdeme šest druhů lomikamenů, nejběžnější je lomikámen zrnatý. Když mu najdete slunné a sušší místo, bude spokojený. Potřebuje propustnou zeminu a dostatek světla. Množí se semeny, ale především vegetativně prostřednictvím lodyžních pacibulek.

Léčivé účinky

Lomikámen pomáhá při ledvinových a močových kamenech, má močopudné a žlučopudné účinky, léčí játra a odhleňuje průdušky a plíce. Lihová tinktura léčí zbytnění prostaty. K vnějšímu použití se doporučuje šťáva z rostliny, a to při bolestech očí a uší, dále proti vypadávání vlasů a nedoslýchavosti. O tom, jak si na zahradě skalku založit, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně nešlápnete vedle

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Úchvatné pláže, tyrkysová voda, jemňoučký písek. Právě...

Sen všech dobrodruhů. Na tuhle jízdu nikdy nezapomenete

Zavřít reklamu