I při praní se dá hodně ušetřit. Jednoduchý návod na účinný prací roztok

Ostatní 18. října 2020 | 13:22 — Klára Sanders
Pokud chcete při praní prádla ušetřit a zároveň být ohleduplní k životnímu prostředí, máme pro vás jednoduchý návod, jak si doma vyrobit účinný prací roztok.
Další 3 fotografie v galerii
Vyzkoušejte na špinavé prádlo použít prací roztok, který si vyrobíte sami doma / Andrea Piacquadio/Pexels

Pokud vás v jedné domácnosti žije více, určitě vám prací prášek mizí před očima. Neustále dokupovat nový, není úplně levná záležitost. Vyzkoušejte doma vyrobit prací roztok, který je navíc šetrný k životnímu protředí. 

Základní složkou je mýdlo s jelenem

Jádrové mýdlo bylo už dávno osvědčeným prostředkem na praní. Používalo se ještě před příchodem praček, stále se vyrábí a stále více lidí ho opět používá. Důvodem je skutečnost, že představuje levnou a ekologickou alternativu k různým saponátům a prostředkům, které jsou plné fosfátů a další chemie. Mýdlo s jelenem je vhodné pro citlivou pokožku dětí a alergiků.

Další ingredience

Kromě mýdla s jelenem, které se dá koupit 250 gramů už za 15 Kč, potřebujeme krystalickou sodu. Na uvedenou dávku mýdla nám postačí 100 gramů. Lze ji koupit třeba celý kilogram za dvacet korun. Pozor, nejde o sodu jedlou, ale o uhličitan sodný. Krystalická je lepší než prášková, jen se déle rozpouští. Pak už jen vhodnou nádobu, do které vše připravíme, pět litrů teplé vody a nějaké struhadlo na mýdlo.

Jak postupovat při výrobě pracího přípravku

Nastrouhané mýdlo smíchejte s teplou vodou a až se vše rozpustí, přimíchejte sodu. Vzniklý sliz nechte vychladnout. Vody dejte pro začátek o něco méně. Když bude sliz příliš hustý, můžete ho rozředit. Kbelík se slizem by měl být zavírací a umístěný mimo dosah dětí a zvířat, protože sliz kvůli obsahu sody vysušuje pokožku.

Jak pereme

Jednu dávku tvoří zhruba 500 ml slizu. Pokud máme příliš tvrdou vodu, přidáme buď sliz, nebo ještě sodu navíc. Sliz nalijeme přímo do bubnu pračky těsně před zapnutím. Pereme klasicky. Přípravek můžeme použít na bílé i barevné prádlo. Jestliže jsou na prádle skvrny, doporučuje se je předeprat žlučovým mýdlem, které má podobné složení jako mýdlo s jelenem, ale obsahuje navíc volskou žluč, která funguje jako přírodní rozpouštědlo organických skvrn. Můžete si také připravit prací sliz přímo ze žlučového mýdla.

Jako aviváž použijeme normální 8% ocet, který dáme přímo do nádobky na aviváž. Stačí pár lžic. Nepříjemná vůně octa rychle vyvane. Můžete ale přidat trochu levandulového oleje. Ještě jednodušší je skladovat prádlo spolu s mýdly, která mají vám příjemnou vůni. Vydrží dlouho a prádlo opravdu krásně voní. Psali jsme také: Vyrobte si originální truhlík, ve kterém se budou vaše květiny nádherně vyjímat

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jedna z nejdrsnějších železnic světa se nachází v Africe. Brázdí ji vlaky o délce několika kilometrů

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Než zahradní nábytek definitivně schováte, vyčistěte z...

Pokud nemáte čas nebo energii, ale přejete si psa, musíte...

Blíží se čas na výsadbu česneku. Klidně jej ale můžete...

Různé zóny žádají různé rohože. Jsou důležitou...

Zavřít reklamu