Kaštany nemusíte sbírat jen jako podzimní ozdobu. Připravte si z nich léčivou mast

Ostatní 14. listopadu 2020 | 09:41 — Klára Sanders
Nasbírejte si letos kaštanů o něco víc a využijte ozdravné účinky těchto krásných plodů. Z kaštanů si vyrobte domácí kaštanovou mast, která má mnoho blahodárných účinků.
Další 3 fotografie v galerii
Pro výrobu léčivé masti je potřeba použít kaštany ze stromu jírovec maďal neboli kaštan koňský / Izabella Bedő/Pexels

Kaštany jedlé, které jsou plody kaštanovníku setého, jsou pro výrobu masti zcela nevhodné. Na její výrobu je potřeba použít kaštany ze stromu jírovec maďal neboli kaštan koňský.

Využívají se listy, kůra i květy kaštanu koňského

Listy, kůra a květy kaštanu koňského se tradičně používají k výrobě léčivých procedur, sirupů a čajů. Hlavní účinnou látkou jírovce je jeho extrakt aescin. Aescin je považován za protizánětlivé tonikum pro žíly. Mast z kaštanů (známá jako koňská mast) se obvykle používá třikrát až čtyřikrát denně. Při prvních známkách zlepšení se dávky snižují. Citliví jedinci ale mohou být na mast alergičtí, její používání se nedoporučuje těhotným ženám nebo lidem, kteří podstupují léčbu ledvin nebo jater.

Kaštanové tinktury, krémy a gely pomáhají ale také při revmatu a dně, kdy zlepšují prokrvení postiženého místa a působí protizánětlivě. Oblíbené jsou i k úlevě takzvaných těžkých nohou, protože působí stimulačně na lymfatický systém. Ze stejného důvodu se tyto produkty doporučují i k masážím a zábalům k odstraňování celulitidy, neboť zároveň stimulují odplavování podkožních usazenin zlepšením toku lymfy a pokožku vypínají.

Kaštanovou mast snadno připravíte doma

Kaštanovou mast si velmi snadno připravíte i doma. Receptů existuje několik. Vybrali jsme pro vás dva z nich.

Kaštanová mast z listů

K výrobě masti postačí pouze dvě ingredience, a to jsou listy kaštanu koňského a kokosový olej.

Olej by se měl ohřát, nedoporučuje se ho dostat k varu. Jakmile je olej teplý, přidají se listy kaštanu koňského. Listy při zahřívání začnou vadnout a hnědnout. Pokud jsou listy úplně hnědé, znamená to, že je již vše připraveno. Poté se listy vyndají pomocí kleští a olej s extraktem se nechá vychladnout. Vychladnutí je důležité, aby došlo k usazení nečistot na dno hrnce. Pozor, listy se musejí v oleji jemně vyluhovat, ale ne smažit! Prudký žár zničí nebo změní léčivé složky v rostlinách i v oleji.

Nakonec vše přelijte do vydezinfikované sklenice – a je hotovo. Tato mast je zvlášť účinná na křečové žíly na nohou a metličkové žilky na nohách i tvářích.

Kaštanová mast z plodů

K výrobě použijte kaštany ze stromu jírovec maďal, nikoliv jedlé kaštany patřící do jiné čeledi a neobsahující léčivou látku aescin!

Nejprve si budete muset vyrobit kaštanovou tinkturu z asi z 20 ks kaštanů. Nasekejte kaštany na malé kousky, zalijte je 150 ml čisté 40% vodky a vložte do uzavíratelné sklenice, ve které tinkturu budete luhovat 1 měsíc. Každý den sklenici protřepte. Po měsíci tinkturu přeceďte.

Pak vezměte 3 sáčky želatiny agar agar a uvařte ji podle návodu. Až želatina zhoustne a vychladne, přidejte k ní 150 ml připravené tinktury, 2 čajové lžíce levandulového oleje, lžičku kafrového a mrkvového oleje a vše rozmixujte ručním elektrickým šlehačem, až vznikne celistvý krém.

Mast skladujte v ledničce v uzavřené nádobě a spotřebujte do 3 měsíců. Psali jsme také: Vypěstujte si doma zázračnou bylinku, která pomáhá na nervy i revma

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bohuš Matuš je bezesporu velký talent. Jeho život je ale plný trapných afér a ponížení

Na vypínače většina lidí při úklidu zapomíná. Jsou však...

Vyrobte si krásné vánoční ozdoby z korálků. Zabavit se...

Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti....

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Zavřít reklamu