Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti. Nevyplatí se tento úkon podceňovat

Mazlíčci 28. listopadu 2020 | 11:38 — Helena Malá
Pokud chováte kočku či psa, neměli byste zapomínat na jejich pravidelné odčervení. Ochráníte tak před parazity své čtyřnohé mazlíčky, ale také zabráníte případnému nakažení lidí, dětí a ostatních členů rodiny. Mnoho vnitřních parazitů je totiž přenosných ze zvířete na člověka.
Další 3 fotografie v galerii
Odčervovací preparáty mohou být ve formě pasty, tablety nebo jako spot on / Depositphotos

Někdy v průběhu života dostane téměř každá kočka červy. Jsou dvojího druhu: škrkavky a tasemnice. Můžete se jim vyhnout, pokud budete kočku pravidelně odčervovat, potřebné přípravky vám doporučí váš veterinář.

Škrkavky

Škrkavky žijí ve střevě a živí se částečně natráveným jídlem. To znamená, že kočka nedostává ze své stravy všechny potřebné živiny a následkem toho se u ní projeví známky zhoršeného zdravotního stavu. Bude mít matnou srst, naježený kožich a může mít i nafouklé břicho. U malého kotěte mohou být následky daleko dramatičtější než pouhá ztráta kondice, může se objevit průjem, zácpa nebo následná anémie, takže kotě vážně onemocní.

Vajíčka škrkavek vycházejí s výkaly a mohou bez velké péče o hygienu způsobit další zamořování.

Tasemnice

Infekci tasemnicí obvykle prozradí něco, co vypadá jako spirálovitá zrnka rýže a vyskytuje se v okolí análního otvoru. Jsou to zralé články tasemnice obsahující vajíčka.

V životním cyklu tasemnic hrají roli přechodného hostitele blechy, ty spolykají vajíčka, kočka sežere blechy, ve střevě se vajíčko uvolní a začne nový životní cyklus. Proto je důležité zbavovat kočku klíšťat a blech.

Proti červům je nejdůležitější prevence

Zvířata se mají chovat v suchých a zpevněných výbězích (voliéry pro kočky), pokud je chováme venku, pravidelně odstraňovat trus, udržovat úměrnou koncentraci zvířat a celkovou čistotu. Zvířata je třeba krmit kvalitními granulemi, což je důležité pro správný rozvoj imunity hlavně u mladých zvířat, a nekrmit syrovým masem z neznámých zdrojů.

Zvířata by měla být pravidelně očkována a rovněž vhodné ošetření proti vnějším parazitům by mělo být samozřejmostí. A samotní majitelé a chovatelé zvířat by měli dodržovat základní hygienu při styku se zvířaty, aby zabránili rozvoji případných přenosných infekcí.

Jak často je třeba kočky odčervovat?

Koťata se odčervují podobně jako štěňata brzy po narození společně s matkou. První odčervení je dobré provést ve věku 14 dní odčervovací pastou, další odčervení vždy po 14 dnech a od 3 měsíců věku koťat je vhodné odčervovat každé 3 měsíce.

Důsledně byste měli odčervovat zejména kočky žijící volně venku, protože zde se nejčastěji nakazí požíráním ulovených myší nebo po bleším kousnutí. Kočky chované pouze v bytech se mohou nakazit vajíčky přinesenými z venku např. na obuvi. Kočky v domácnostech by se měly odčervit každých 6 měsíců a venkovní kočky nejméně každé 3 měsíce.

Čím kočky odčervit

Odčervovací preparáty, které se používají k odčervování psů a koček, existují ve formě pasty, tablet a jako spot on. Liší se tedy způsobem aplikace, ale i svým odčervovacím spektrem. Po určité době používání by se měly preparáty obměnit z důvodu možného vytvoření rezistence (imunitní systém si na látky zvykne a odčervovací systém tedy přestane fungovat).

Pasta se používá především u koťat. Většinou působí pouze proti škrkavkám, nikoliv proti tasemnicím. To by mělo být dostačující u mláďat, nikoliv u dospělců. Působí pouze jednorázově, proto je nutné odčervování v pravidelných intervalech opakovat.

Tablety mají širokospektré působení proti mnoha vnitřním parazitům a používají se u dospělých zvířat asi nejčastěji. Opět působí pouze jednorázově a odčervování se musí v pravidelných intervalech opakovat.

Spot on je ampule s účinnou tekutinou uvnitř, která se aplikuje přímo na kůži mezi lopatky zvířete. Tyto preparáty působí delší dobu, obvykle 1 měsíc, a působí nejen na vnitřní parazity, ale také na mnoho vnějších parazitů.   

Při podávání těchto preparátů je třeba řídit se radami veterinárního lékaře, případně dbát pokynů výrobce. Musíte respektovat hmotnostní kategorii zvířete, protože většina preparátů se podává na základě hmotnosti. Pokud byste podali menší dávku, riskujete vytvoření rezistence a tedy nižší účinnost preparátu. Člověk může snadno zjistit, zda v sobě má parazity, a to pomocí jednoduchého testu, o kterém jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Cupra Formentor: První opravdová Cupra

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu