I v zimě se dá kompostovat. Pořád existuje dost bioodpadu, kterým můžete svému kompostu přilepšit

Zahrada 24. prosince 2020 | 08:09 Helena Malá
Máte-li na zahradě kompost, měli byste vědět, že proces tlení se v něm sice v zimě zpomalí, ale rozhodně se nezastaví. I v chladném období je proto dobré věnovat kompostu patřičnou pozornost. Místo trávy do něj přidávejte odpad z kuchyně či dřevěný popel.
Další 3 fotografie v galerii
V zimě se do kompostu dává hlavně bioodpad z kuchyně / Depositphotos

Pokud jste na podzim nešetřili bioodpadem, udělali jste moc dobře. Aerobní bakterie, žížaly a půdní organismy se totiž během zimy ukrývají před chladem podstatně hlouběji v kompostu, kde je tepleji, a proto je dobré mít před začátkem zimního období v kompostéru dostatek biologického materiálu.

Hodně lidí se mylně domnívá, že v zimě ani nemá smysl do kompostu cokoliv přidávat, protože se proces kompostování zastavil. Tak to ale není. Kompostovací proces probíhá v každém ročním období.

Zajistěte kompostu vhodné podmínky

Abyste bioodpad proměnili ve výživný kompost, je třeba pro to něco udělat. Je nutné zajistit vhodné životní podmínky aerobním bakteriím, žížalám a dalším půdním organismům, které mění naše organické odpady ve výživné hnojivo. Potřebují ke svému životu dostatek různorodé a vyvážené potravy, vzduchu, vlhkosti a optimální teplotu. Právě v zimě, kdy klesají teploty pod bod mrazu, se tito malí pomocníci ukrývají před chladem hlouběji v kompostu, kde je tepleji.

Nemusíte v zimě běhat s každou slupkou ke kompostu, existují různé koše a kompostovatelné sáčky, do kterých bioodpad z kuchyně postupně ukládáte a na kompost obsah vysypete jednou za čas.

Co kompostu v zimě dopřát

Mikroorganismy žijící v kompostu v zimě nepohrdnou zbytky ovoce a zeleniny, kávovou sedlinou, čajovými sáčky, vaječnými skořápkami, trusem od králíků a kuřat, kuchyňskými papírovými utěrkami či odumřelými zbytky pokojových rostlin. Pokud topíte dřevem, máte určitě k dispozici i dostatek popela. Pokud je čistě dřevní, opět jej můžete v rozumné míře přidat do kompostu. Popel z uhlí však do kompostu rozhodně nedávejte.

Míchejte jen horní vrstvy

Stejně jako jindy v roce, i v zimě je třeba v kompostu smíchat zelené dusíkaté materiály (tráva, kuchyňský bioodpad, zbytky ze zahrady, hnůj, trus,…) se suchými uhlíkatými (dřevěná štěpka, piliny, hobliny, listí, sláma, papír a podobně). Proto je ideální, pokud si během podzimu vytvoříte zásobu odřezků z větviček, případně dřevní štěpky. V zimě je pak můžete postupně přidávat k odpadu z kuchyně tak, abyste zachovali vyvážený podíl bioodpadu. A nezapomeňte, že v zimě je dobré promíchávat jen horní vrstvy kompostu. Ať vám z kompostu zbytečně neuniká teplo a plyny, které ke svému životu potřebují půdní mikroorganismy.

Užitečná pomůcka

Přesto, že odborníci nedoporučují v zimě přehazovat celý kompost, protože byste tím docílili ještě výraznějšího zpomalení kompostovacího procesu, je důležité dostat k bakteriím a organismům kyslík. K tomu vám pomůže například aerátor. Jde o provzdušňovač kompostu, který je kovový a má spirálovitý tvar. Díky němu dostanete do kompostu dostatečné množství kyslíku, aniž byste mikroorganismy vystavili prudkým změnám teploty. Důkladné promíchání kompostu pak odložte až na jaro.

A pokud napadne sníh, rozhodně ho z kompostu neodstraňujte. Funguje totiž jako výtečný izolant. O možnostech kompostování v interiéru jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená výrazně prodraží

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Poznejte cyklistickou perlu a jednu z nejkrásnějších tras v...

Jak se promítá válka do letní sezony? Češi mění své...

Zavřít reklamu